Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dış İlişkiler Çalışma Komitesi Genel İşler Ofisi Başkanı Yang Jiechi, bugün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’le telefon görüşmesi yaptı.

Yang Jiechi, Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesinin iki halka muazzam faydalar sağlayarak dünya barışını ve refahını teşvik ettiğine işaret etti.

Mevcut Çin-ABD ilişkilerinin kritik bir aşamada olduğuna dikkat çeken Yang, ABD’yi yaptığı hataları düzeltmeye, Çin’le iş birliği yapmaya odaklanıp fikir ayrılıklarını yöneterek ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişmesini hızlandırmaya çağırdı.

Yang, Çin ve ABD’nin birbirlerinin temel çıkarlarına ve kendi seçtiği siyasi sistemleri ve gelişme yollarına saygı göstermesi gerektiğini de vurguladı.

Çin-ABD ilişkilerindeki en önemli konu olan Taiwan meselesine de değinen Yang, ABD tarafının tek Çin ilkesi ve Çin-ABD üç ortak bildirisine sadık kalması gerekliğini belirtti.

Yang, “Hong Kong, Xinjiang ve Tibet’le ilgili işler Çin’in içişleridir, hiçbir dış güç bunlara karışamaz. Çin’i karalayan herhangi bir komplo başarıya ulaşamayacaktır. Çin, devletin egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edecektir.” dedi.

Yang, dünya ülkelerinin çekirdeğinde Birleşmiş Milletler’in bulunduğu uluslararası sistemi ve uluslararası hukuka dayalı uluslararası düzeni koruması gerektiğini de sözlerine ekledi.

ABD’nin Asya-Pasifik bölgesindeki barış ve istikrar için yapıcı rol oynaması çağrısında bulunan Yang Jiechi, uluslararası toplumun Myanmar sorununun uygun bir şekilde çözülmesine elverişli bir ortam yaratması gerektiğinin altını çizdi.

ABD’nin Çin ile istikrarlı ve yapıcı bir ikili ilişkiler geliştirmeye istekli olduğuna işaret eden Blinken, ABD’nin tek Çin politikasını sürdürmeye ve üç ortak bildiriye uymaya devam edeceğini yineleyerek bu tutumun değişmediğini kaydetti.

İki taraf, ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konularda iletişimi koruyacaklarını da dile getirdi.