Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Xi görüşmede, Covid-19 pandemisinin ortaya çıkmasından bu yana iki ülke halklarının birbirine yardım ederek, dostluğu ve işbirliğini derinleştirdiğini kaydetti.

Çin’in Afganistan’ın pandemiyle mücadelesine destek sağlamaya devam edeceğini belirten Xi, Afganistan’dan ülkedeki Çin vatandaşlarının ve kuruluşlarının güvenliğini koruma tedbirlerini güçlendirmesini istedi.

Xi, Çin’in Afganistan hükümetinin ulusal egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü korumasını kesinlikle desteklediğine dikkat çekerek, Çin’in ayrıca öteden beri siyasi diyalogların Afganistan’da milli uzlaşıyı ve kalıcı barışı gerçekleştirebilecek tek yol olduğu görüşünü savunduğunu vurguladı.

Xi, Afganistan hükümeti ile ülkedeki gruplar arasında kısa süre önce Tahran’da yapılan görüşmelerde anlaşmaya varılmasını görmekten memnuniyet duyduklarını ve tarafların Afgan halkının çıkarlarını dikkate alarak, görüşme yoluyla bir an önce siyasi çözüme varmasını temenni ettiklerini ifade etti.

Xi, Çin’in Afganistan sorununun çözümünde yapıcı rol oynamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ise, ülkesinin salgınla mücadelesine verdiği değerli destekten ötürü Çin’e teşekkür etti ve Çin’le bağlarının güçlendirilmesi gibi alanlardaki iş birliğini ilerletmeye hazır olduklarını söyledi.

Eşref Gani, Afganistan hükümetinin mevcut siyasi krizi çözmek ve ülkenin kalıcı barışa kavuşmasını sağlamak için çalıştığını vurgulayarak, Çin’in Afganistan sorununun siyasi çözümünü hızlandırmak için önemli rol oynamasını beklediklerini sözlerine ekledi.