Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 48. Toplantısı kapsamında Çin ve 50’den fazla Afrika ülkesinin katılımıyla, 4 Ekim’de “Yoksullukla Mücadelenin İnsan Haklarının Korunmasındaki Rolü” adlı video konferansı düzenledi.

Çin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu konferansta yaptığı konuşmada, Çin’de yoksullukla mücadelede kapsamlı zafer elde edildiğine ve küresel yoksullukla mücadele çalışmaları ve küresel insan hakları için dev katkılar sağladığına dikkat çekti.

Çin ve Afrika ülkelerinin ortak kader topluluğu ve birbirlerine iyi dost olduklarına işaret eden Chen Xu, iki tarafın ortak gelişme misyonlarına sahip olduklarını vurguladı.

Chen Xu, Covid-19 salgını karşısında Çin ve Afrika ülkelerinin dayanışma içinde omuz omuza kalarak zorlukların üstesinden birlikte geldiklerini, böylece Çin-Afrika dostluğunun geliştirilmesinde yeni sayfa açıldığını kaydetti.

Chen Xu, Çin’in Afrika ülkeleriyle el ele vererek, yoksullukla mücadelede iş birliğini güçlendirmeye, böylece Çin ve Afrika ülkelerinin halklarına daha büyük mutluluk getirmeye hazır olduğunu belirtti.