Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Josef Maas ile video konferans yoluyla görüşme yaptı.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, geçen yılın başından bu yana Çin ve Almanya arasındaki ilişkilerin genel olarak istikrarı koruduğuna işaret ederek, geçen ayın başında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefon görüşmesi yaparak, ikili ilişkilerin gelişmesine dinamizm kattığını söyledi.

Wang Yi, geçen hafta Çin, Almanya ve Fransa liderlerinin video konferans yoluyla üçlü zirve düzenleyerek Çin ve AB’nin iklim değişikliğiyle mücadele yönündeki ortak iradesini yansıttığını belirtti.

Wang Yi, her açıdan stratejik ortaklar olan Çin ve Almanya’nın karşılıklı saygı temelinde diyalog ve iş birliğini yoğunlaştırarak, ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaları gerektiğini vurguladı.

Bakan Wang, “Çin son 5 yıldır Almanya’nın en büyük ticari ortağı konumunda. İki ülke ‘ayrışma’ girişimlerine birlikte karşı durup, küresel endüstri ve tedarik zincirlerini korumak için ortak çaba harcamalı; ticaret, yatırım, temiz enerji, dijital ekonomi ve 5G gibi alanlardaki iş birliğini artırmalıdır.” diye konuştu.

Wang Yi, Çin ve Almanya’nın çok taraflılıkta ısrarcı olmaları ve küresel işlerde koordinasyonu pekiştirmeleri gerektiğini ifade etti. “Yeni soğuk savaş” düşüncesiyle hareket edilmesine karşı çıktıklarını söyleyen Wang Yi, ülkelerin yanlış bilgilere dayanarak tek yönlü yaptırım uygulamamaları gerektiğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Josef Maas ise görüşmede, Almanya’nın Çin ile iş birliğine büyük önem verdiğini, diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50’nci yıldönümünden doğan fırsatlardan faydalanarak ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Maas, “ayrışma”nın hiçbir tarafın çıkarlarına uymadığına dikkat çekerek, Çin ile küresel işlerde sıkı koordinasyonu sürdürmeye hazır olduklarını söyledi.

İki lider ayrıca İran nükleer sorunu, Afganistan ve Birmanya gibi her iki tarafı da ilgilendiren konular üzerinde görüş alışverişinde bulundu.