Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Avusturya Devlet Başkanı Alexander Van der Bellen, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yılı nedeniyle bugün karşılıklı kutlama mesajı gönderdi.

Xi mesajında, geçen 50 yılda ikili ilişkilerin karşılıklı saygı ve ortak kazanç ilkeleri temelinde ilerlediğini hatırlatarak, 2018 yılında dost ve stratejik ortaklık ilişkisinin geliştirilmesinden bu yana somut iş birliğinin arttığını belirtti.

İki ülkenin yeni koronavirüs salgınıyla mücadelede karşılıklı destek sağladığına ve halklar arasındaki dostluğun pekiştirildiğine işaret eden Xi Jinping, ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını dile getirdi.

Avusturya Devlet Başkanı Van der Bellen, ikili ilişkilerin dostluk ve stratejik ortaklık düzeyine çıkarılmasının ikili ilişkilerdeki bir kilometretaşı olduğunu ve salgınla mücadeledeki iş birliğinin küresel meydan okuma önünde el ele çabalamanın önemine işaret ettiğini kaydetti.

Çin’in Avusturya’nın önemli ortaklarından olduğunu söyleyen Van der Bellen, ikili iş birliğinin büyük potansiyeli bulunduğunu ifade etti.