Çin Devlet Konseyi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Bangladeşli mevkidaşı Abul Kalam Abdul Momen’le telefon görüşmesi yaptı.

Wang görüşmede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Bangladeş’in kurucusu Mujib Rahman’ın 100. doğum günü için düzenlenen anma törenine video konferans yöntemiyle katılıp törende konuşma yaparak, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Çin ve Bangladeş’in, Kuşak ve Yol kapsamındaki büyük projelerin bir an önce tamamlanması için ortak çaba göstermesi gerektiğinin altını çizen Wang, telekomünikasyon ve dijital ekonomi dahil pek çok alanda iş birliğini yoğunlaştıracaklarını ifade etti.

Bangladeş’e Covid-19 salgınıyla mücadelesinde yardım sağlamaya devam edeceklerini dile getiren Wang, iki ülkedeki şirketlerin aşı üretiminde iş birliğini güçlendireceklerini sözlerine ekledi.

Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Kalam Abdul Momen, uzay aracının Mars’a başarıyla inmesinden dolayı Çin’i tebrik ederek, salgınla mücadelelerinde Bangladeş’e büyük yardım sağladığı için Çin’e müteşekkir olduklarını kaydetti.

Tek Çin politikasında ısrarcı olduklarına vurgu yapan Abdul Momen, Batı’nın sıkça gündeme getirdiği Hong Kong, Taiwan ve insan hakları gibi konularda Çin’e destek verdiklerini söyledi.