CGTN / Maitine Djoumbe

Bu yıl Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yıl dönümü. Bu vesileyle, Yeni Çin’i saygın ve saygıdeğer bir ülke yapmak için 100 yıldır seferber olan ve liderlerinin arkasında birleşen Çin halkını tebrik etmek istiyorum. Elbette, bütün bu başarılar ÇKP’nin gücü olmadan kazanılamazdı. 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 1 Temmuz’da yaptığı konuşması, bazıları benim gibi bir gözlemci tarafından gözden kaçabilecek iç ve dış politikada birkaç önemli unsur içermektedir. Bu konuşmada Çin halkına verilen seçim yerini hatırlıyorum; dolayısıyla bu konuşmada ”halk” kelimesiyle ilgili 80’den fazla alıntı yapılıyor. Gerçekten de halkının yararına ÇKP, tam yoksulluğu ortadan kaldırarak ve şu anda Çin’i müreffeh ve gelişen bir ülke haline getirerek, orta seviyede müreffehe sahip bir toplum inşa etmeyi başardı. Çin’de halk, liderleri ve Parti arasında güçlü bir bağ olduğunu belirtmekte fayda var. Parti’nin halk tarafından bu şekilde kabul edilmesi ve uyumu dünyada nadir bir örnektir. Çin geçmişte, bazı Afrika ülkelerinin şu anda yaşadığı aynı güçlükleri tecrübe etti. Çin ayrıca, bölünmeler ve terörist faaliyetlerle ilgili diğer güçlükleri de yaşadı, ancak Çin halkı birlik içinde kaldı. ÇKP’nin güçlü liderliği altında, Çin halkı birçok güçlüğün üstesinden geldi ve zorluk ile zafer yolu üzerinde hızla ilerledi.  

Çin Cumhurbaşkanı Xi konuşmasında, Çin’in barış, kalkınma, tarafsızlık, adalet, demokrasi ve özgürlük gibi ortak değerlerin yanı sıra kazan kazan iş birliği ilkeleri temelinde insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir toplum yaratmak için çalışacağını söyledi. Xi, Çin halkının asla başka bir ülkeye zorbalık etmediğini, baskı yapmadığını veya hükmü altına almadığını ve hiçbir zaman da bunları yapmayacağını vurguladı. Bunlar aynı zamanda Çad’ın saygı duyduğu ve paylaştığı değerlerdir. 

Şu anda Çin ve Afrika, Çin-Afrika iş birliğini daha fazla geliştirmek için Kasım ve Aralık 2021 arasında Senegal’de yapılacak Çin-Afrika İş Birliği Forumu (FOCAC) için hazırlanıyor. Afrika’nın Çin’e ihtiyacı var, iki taraf enerji, tarım, balıkçılık ve altyapı dâhil birçok alanda iş birliği yapabileceği için Çin’in de Afrika’ya ihtiyacı var. 

ÇAD’IN SİYASİ VE EKONOMİK İSTİKRARI AFRİKA’NIN GELİŞMESİ İÇİN BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR

Afrika, Afrika ülkeleri arasında ticarete olanak sağlayacak ve Çin ile Afrika arasında etkili biçimde ticareti ilerletecek Afrika Kıtası Serbest Ticaret Bölgesi’ni (AfCFTA) kurdu. Afrika kıtası ve Çin’in kurduğu çerçeve içinde çok kapsamlı iş birliği yoluyla alışverişin her iki tarafın yararına olacağını umuyoruz. Afrika, Çin’in ilgisini çekebilecek birçok potansiyele sahip bir kıta, Çin ise bu iş birliğini daha etkili ve dinamik hale getirmek için teknoloji ve becerilerini Afrika’ya yardım etmeye sunabilir. 

Çad, Afrika’nın kalbinde yer alan ve altı komşu ülkeye sahip karayla çevrili bir ülke. Çad’ın siyasi ve ekonomik istikrarı tüm Afrika’nın gelişmesi için büyük önem arz ediyor. Çad ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana iki taraf enerji, altyapı, madencilik ve tarım gibi birçok alanda iş birliği yaptılar. İki ülke arasındaki ikili iş birliği daha dinamik hale geliyor. 

Elbette, Çad hükümeti ve halkı bu sağlam iş birliğini güçlendirmek için yorulmadan çalışıyor. Ne yazık ki, Covid-19 salgını bu çabaları yavaşlattı. Ancak, salgın sonrası dönemde, Çin’in büyümesi nedeniyle eğilimde bir iyileşme göreceğimize inanıyorum. Enerji açısından Çad’daki kırsal nüfus, Çinli şirketlerin özellikle küçük güneş panelleri konusunda elde ettiği belirli başarıları görmekten memnun. Kamu-özel veya özel şirketlerin kendi aralarındaki ortaklığı altında bu iş birliğinin iki ülke ve halkları yararına daha da gelişeceğini umuyoruz.