Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 47’inci toplantısı kapsamında Çin, Beyaz Rusya, Rusya ve Venezuela ile dün “Batılı ülkelerde insan hakları: Uluslararası denetim ve müdahaleden kaçış” başlıklı oturum düzenledi. Batılı ülkelerde insan hakları sorunları ve insan hakları politikalarının iki yüzlülüğü ortaya koyuldu.

Ortak oturuma 40’tan fazla ülkenin BM Cenevre Ofisi’ndeki yetkilileri ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, sivil toplum örgütleri ve medya kuruluşlarından çok sayıda temsilci katıldı.

Çin’in BM Cenevre Ofisi nezdindeki elçisi Jiang Duan oturumda yaptığı konuşmada, bazı batılı ülkelerde uzun süre içinde ırkçılık gibi ağır insan hakları sorunlarının yaşandığına, özellikle bu ülkelerin diğer ülkelere askeri müdahale yaptıklarına ve diğer ülkelerde masum sivilleri acımasızca öldürdüklerine dikkat çekti.

Jiang Duan, batılı ülkelerin kendi insan hakları sorunlarını düzeltmek yerine, demokrasi ve insan hakları şemsiyesi altında diğer ülkelerin içişlerine karışmaya ve kendi siyasi sistemlerini diğer ülkeler dayatmaya çalıştıklarını söyledi.

Bazı batılı ülkelerin BM Tüzüğü’nü ciddi şekilde ihlal ettiğine işaret eden Jiang Duan, bunun küresel insan hakları davasına ve tüm dünya ülkelerin insan haklarına ciddi zarar getirdiğini söyledi.

Beyaz Rusya, Rusya, Venezuela, İran, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Sri Lanka gibi ülkelerin Cenevre’deki diplomatları oturumda yaptıkları konuşmalarında, Batılı ülkelerin kendilerini “demokratik” ve “gelişmiş” olarak övdüklerine dikkat çekerek, diğer yandan çifte standart uyguladıklarını, diğer ülkelere “insan hakları öğretmeni” olmaya çalıştıklarını, “hoşlanmadıkları” ülkelere karalama ve eleştiriler yaptıklarını vurguladı.

Batılı ülkelerin insan haklarını sadece kendi ideolojileri ve değer yargılarına göre tanımlamasının Dünya İnsan Hakları Deklarasyonu’na aykırı olduğu gibi, sömürgeciliğin bir göstergesi olduğu da kaydedildi.