Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’i ziyaret eden Güney Kore Dışişleri Bakanı Chung Eui Yong ile ülkenin güneyindeki Xiamen kentinde bugün bir araya geldi.

Görüşmede, bu yıl, “Çin-Güney Kore Kültürel İletişim Yılı” kapsamında bir dizi etkinlik düzenleneceğini, önümüzdeki yıl da iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünün kutlanacağını hatırlatan Wang Yi, ikili ilişkilerin önemli fırsatlarla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Wang Yi, Seul ile Kore Yarımadası sorununa dair siyasi çözüm sürecini diyalog yoluyla hızlandırmaya, merkezinde Birleşmiş Milletler’in bulunduğu uluslararası sistemi ve temelini uluslararası hukukun oluşturduğu uluslararası düzeni savunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Güney Kore ile birlikte çok taraflılığı korumayı ve ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşımayı arzuladıklarını kaydeden Wang Yi, “Çin ile Güney Kore, kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi, üçüncü tarafların piyasalarındaki iş birliğinin hızlanması, iki taraf arasındaki serbest ticaret anlaşmasına dair ikinci faz görüşmelerin bir an önce tamamlanması için çalışacak; 5G, büyük veri ve yeşil ekonomi gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirerek, nitelikli bir iş birliği ortaklığı oluşturacak. İki taraf, kültürel ve beşeri iletişimi genişletmek ve karşılıklı anlayış ile dostluğu derinleştirmek için çaba harcayacak.” dedi.

Dışişleri Bakanı Wang, ayrıca Seul ile birlikte Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık anlaşmasının yürürlüğe girme sürecine hız katmayı ve iklim değişikliğini birlikte göğüslemeyi istediklerini kaydetti.

Kore Yarımadası’ndaki barış ve istikrarın korunması gerektiğinin de altını çizen Wang, Kuzey Kore’nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) meşru kaygılarına yanıt verilmesi, diyalog yoluyla yarımadada bir kalıcı barış mekanizması oluşturulması ve yarımadanın nükleer silahlardan tamamen arındırılması gerektiğini belirtti.

Wang Yi, Güney Kore ile bu konuyla ilgili temasları sürdürerek mevcut uzlaşıları genişletmeye hazır olduklarını, Seul’den de çözümde yapıcı rol oynamasını beklediklerini ifade etti.

Chung Eui Yong, görüşmede, Çin’le her alanı kapsayan iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını vurguladı.

Salgına karşı verilen küresel mücadelede Güney Kore-Çin iş birliğinin iyi bir örnek oluşturduğuna dikkat çeken Chung Eui Yong, Çin’le salgın sonrası dönemde de iş birliğini güçlendirmeyi arzuladıklarını ifade etti.

Chung, Seul’ün Kuzey Kore ile ilişkilerini düzeltmeye, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasını sağlamaya ve yarımadada kalıcı bir barış mekanizması kurmaya çalıştığını belirterek, Çin’in de yarımadayla ilgili meselelerde daha büyük rol üstlenmesini beklediklerini söyledi.

İki taraf, yılın ilk yarısında, iki ülke arasındaki yeni tur üst düzey diplomatik stratejik diyaloğun yanı sıra, bakan yardımcıları düzeyindeki ilk dış ilişkiler ve güvenlik diyaloğunun gerçekleştirilmesi konusunda da anlaştı. Taraflar, Covid-19 aşısı konusundaki iş birliğinin güçlendirilmesi üzerinde de mutabık kaldı.

Çok taraflılığı desteklediklerinin altını çizen iki taraf, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının bir an önce yürürlüğe girmesini ilerletme, Çin-Japonya-Güney Kore üçlü iş birliğini güçlendirme ve iklim değişikliğiyle ortaklaşa mücadele etme konusunda da uzlaştı.