China Daily / Dai Yonghong

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi, Hint-Pasifik stratejisine Hindistan’ı dâhil etme konusunda ümitsiz görünüyor, özellikle Çin-Hindistan ilişkilerinin geçen yılki sınır çatışmaları yüzünden kötüleşmeye maruz kalmasından sonra. Ancak buna rağmen, Çin ile Hindistan, çok taraflı bir çatı altında zarar görmüş ilişkilerini halen iyileştirebilir ve iş birliğini sürdürebilir mi?

Geçen yıl Çin-Hindistan sınırında aylar süren çıkmaz sadece iki ülke ilişkilerini bozmadı, aynı zamanda bölgedeki gerginliğin artmasına yol açtı. Sınır çatışmasında 4 Çinli ve 20 Hintli askerin ölmesi iki ülkeye büyük darbe vurdu. Neyse ki Çin ve Hindistan, farklı seviyelerde birkaç tur görüşmeler yürüterek durumu kontrol altına almayı başardı. İki taraf, şubat ayında askeri birliklerin çekilmesi ve tampon bölge kurulması konusunda da anlaştı. Fakat iki ülkenin karşılıklı ilişkileri rayına oturtmak için daha fazla çaba göstermesine ihtiyaç bulunuyor.

Hindistan’ın resmi verilerine göre, geçen yılki bütün bu can sıkıcı başlıklar arasındaki iyi haber, Hint hükümetinin, her iki ülke şirketlerinin büyük kayıplar vermesine yol açan yüzlerce Çin uygulamasını yasaklamasına rağmen, Çin’in 2020 yılında ABD’nin yerine geçerek Hindistan’ın en büyük ticaret ortağı olmasıydı. Bu da, her iki tarafın da özellikle ekonomik ve ticari ilişkiler olmak üzere karşılıklı ilişkileri kesmesinin kolay olmadığını gösteriyor.

Çin şirketlerinin artan yeterliliği ve rekabet edebilirliği, bu şirketlerin Hindistan dâhil küresel piyasalarda sağlam bir zemin oluşturmasına yardımcı oldu. Çin şirketlerinin Fortune dergisinin Küresel 500 şirket arasında 131 şirket ile 121 şirketle temsil edilen ABD’yi geçmesi boşuna değil.

Çin ve Hindistan’ın tamamlayıcı ekonomik ve ticari yapısı, sınır çatışmasına rağmen iki taraf arasındaki nispeten istikrarlı ticari ve ekonomik bağların temel nedenidir. Hindistan’ın ekonomik büyümesini desteklemek için yeni altyapı tesisleri inşa etmesine önemli derecede ihtiyacı var ve Çin’in altyapı inşasında zengin deneyimi karşılıklı kalkınma için sayısız fırsata yol açıyor.

ÇİN 2020 YILINDA HİNDİSTAN’IN EN BÜYÜK TİCARET ORTAĞI OLDU

Hindistan, Çin’den telekomünikasyon ile elektronik ürünleri, makine ve ilaç kullanımıyla ilgili kimyasallar ithal ediyor ve Çin de Hindistan’dan, maden, demir cevheri ve kimyasal ürünler satın alıyor. Ayrıca Çin, Hint filmlerinin artan popülerliğiyle büyük gelirler sağladığı hızla büyüyen bir eğlence piyasasına sahip bulunuyor. Çin ve Hindistan ekonomilerinin tamamlayıcı doğası, sadece karşılıklı ekonomik faydayı artırmadı, aynı zamanda kültürel değişimleri derinleştirdi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile 2017 ve 2019 yıllarında yaptığı görüşmelerde,  Çin ile Hindistan arasında sağlıklı ve istikrarlı ilişkilerin, iki ülke halklarının temel çıkarlarıyla uyumlu olduğunu söyledi.

Çin ile Hindistan, hem refah hem de sıkıntılı zamanlardan geçmiş zengin tarihleriyle dünyanın en büyük ve ikinci en büyük gelişmekte olan ülkeleri. Toplam 2,7 milyar nüfusuyla iki ülke, ayrıca dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerine sahipler. Karşılıklı güveni güçlendirerek ve engelleri aşarak iki komşu ülke, kendi çıkarlarına daha iyi hizmet edebilir ve küresel kalkınmaya daha iyi katkıda bulunabilir.

BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) mekanizması altında, Çin ve Hindistan, karşılıklı ekonomik gelişmeyi ilerletmek için diğer üç önemli gelişmekte olan ekonomiler Rusya, Brezilya ve Güney Afrika ile iş birliğini artırdılar. Çin ile Hindistan ayrıca, gelecek 50 yılda en yüksek büyüme potansiyeline sahip bir grup ülke arasında yer alıyor. Küresel iş birliği mekanizmaları, Çin-Hindistan iş birliğinin derinleşmesi için önemli platformlardır. Örneğin, BRICS ülkeleri küresel sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışıyorlar ve bütün gelişmekte olan ülkelerle görüşüyorlar. Hindistan bu yıl BRICS zirvesine ev sahipliği yapacak ve Çin, diyaloğu geliştirme, daha büyük siyasi, ekonomik ve kültürel iş birliği gündemini ilerletme ile gelişmekte olan ekonomilere daha fazla fayda sağlamak için “BRICS artıyı” genişletmek için gönüllülüğünü ifade etti.

Sınır çatışması ile aylar süren çıkmaz ve Covid-19 salgınının sebep olduğu küresel ekonomik durgunluktan sonra Çin, Hindistan ile kazan kazan iş birliğini desteklemek için önlemler aldı. Hindistan’ın da, karşılıklı çıkarı sağlamak ve Asya bölgesi ile ötesinde kalkınmayı desteklemek için Çin ile anlamlı diyalog ve iş birliğini sürdürmesi için benzer çabaları göstermesi bekleniyor.