Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, göreve yeni başlayan Hollanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra ile bugün bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede, öncelikle Hollandalı mevkidaşını tebrik eden Wang Yi, Çin’in Avrupa’daki önemli ortaklarından Hollanda ile ilişkilerine büyük önem verdiğini belirtti.

Wang Yi, 2022 yılının iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50’nci yıl dönümü olması vesilesiyle her iki ülkenin kalkınmasının yanı sıra, küresel barış ve istikrara daha fazla katkı yapılması gerektiğinin altın çizdi.

Dünya üzerindeki bağımsız iki güç olarak Çin ve Avrupa Birliği’nin (AB) geniş ortak çıkarlara sahip olduğuna dikkat çeken Çinli bakan, Hollanda’nın Çin-AB ilişkilerine daha fazla istikrar ve dinamizm katılması hususunda olumlu rol oynamasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Wang Yi, 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın uluslararası toplumun dayanışmayı öngören Olimpiyat ruhunu hayata geçirmesine katkı sağlayacağına işaret ederek, dünya halklarının el ele vererek mevcut küresel sınamaların üstesinden geleceğini ifade etti.

Wang Yi, Kış Olimpiyatları’na katılan Hollanda kafilesine de başarı diledi

Hollanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra ise görüşmede, 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın başarıyla düzenlenmesini dilediklerini ifade etti.

(220204) — BEIJING, Feb. 4, 2022 (Xinhua) — The Olympic delegation of the Netherlands parade into the National Stadium during the opening ceremony of the Beijing 2022 Olympic Winter Games in Beijing, capital of China, Feb. 4, 2022. (Xinhua/Yang Lei)

Sporun taşıdığı dayanışma ruhunun siyasette ve uluslararası iş birliğinde de korunmasını arzuladıklarını belirten Hoekstra, AB ve Çin arasındaki diyaloğun yoğunlaşmasını ve anlaşmazlıkların uygun şekilde çözülmesini, tarafların salgın ve iklim değişikliği gibi küresel sınamalarla birlikte mücadele etmesini istediklerini vurguladı.

İki bakan, her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel meseleler üzerinde de fikir alışverişinde bulundu.