Çin ve İran dün askeri alan da dahil iki ülke arasında her alanı kapsayan iş birliğinin daha da geliştirilmesi konusunda mutabakata vardı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi dün ülkesini ziyaret eden Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı General Wei Fenghe’yi Tahran’da kabul etti.

Reisi görüşmede İran’ın tek taraflılığa, hegemonyacılığa ve dış müdahaleye karşı olduğunu ve Çin’in temel çıkarlarını korumasına destek verdiğini belirtti.

Reisi ayrıca yıllar boyunca zor dönemlerde verdiği destek ve yardımdan dolayı Çin’e teşekkür etti.

General Wei görüşmede eski medeniyetlere sahip olan Çin ve İran arasındaki geleneksel dostluğun zamanla daha da güçlendiğine dikkat çekti.

Mevcut çalkantılı uluslararası durum zemininde ziyaretinin büyük önem taşıdığına işaret eden Wei, bunun karşılıklı destekle ortaklaşa ilerleyen Çin ve İran arasındaki ilişkilerin önemini yansıttığını kaydetti.

Çin ve İran arasındaki askeri iş birliğinin son yıllarda genişlediğine dikkat çeken Wei, Çin ordusunun bunu daha üst bir düzeye çıkarmak için İran tarafıyla iş birliği yapmak istediğinin altını çizdi.

Wei dün ayrıca İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Muhammed Bağeri ve İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani ile de ayrı ayrı görüştü.