Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, İran nükleer sorunu başta olmak üzere uluslararası meseleler ele alındı.

İran nükleer sorununda şu an kritik bir döneme gelindiğine işaret eden Wang Yi, görüşmelerin yeniden başlatılmasının yanında, İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı arasında nükleer tesislerin denetimi konusunda uzlaşmaya varılmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Çin’in İran nükleer sorununun siyasi ve diplomatik yollardan çözülmesini kararlılıkla desteklediğine dikkat çeken Wang Yi, görüşmelerde en kısa sürede bir ilerleme kaydedilmesini temenni ettiklerini kaydetti.

İran’a baskı uygulanmasına karşı çıktıklarını vurgulayan Wang, küresel durum ne yönde değişirse değişsin, İran ile dostluğu geliştirmeyi arzuladıklarını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Avustralya’nın yaptığı AUKUS adlı güvenlik paktının Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na (NPT) zarar verdiğini, nükleer silahların yayılması riskini artırdığını ve bölgesel barış ve istikrarı bozduğuna işaret eden Wang Yi, Çin’in diğer ülkelerle birlikte nükleer sorun üzerinde çifte standartlı uygulamalara karşı çıkmaya ve nükleer silahların yayılmasını önleme sistemini korumaya hazır olduğunun altını çizdi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da görüşmede, Wang’a Viyana’da yeniden başlayan görüşmelerde kaydedilen son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

İranlı bakan, Çin tarafının görüşmelerin ilerletilmesinde oynadığı yapıcı rolden övgüyle söz etti.