Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde İran nükleer sorunu ele aldı.

Wang Yi, Çin’in, İran nükleer anlaşmasının hayata geçirilebilmesi için Viyana’da yürütülen görüşmelerin yeniden başlatılmasını memnuniyetle karşıladığını ve İran’ın mevcut görüşmeler temelinde adımlar atmasını takdirle değerlendirdiğini kaydetti.

Wang, İran’ın nükleer tesislerin denetlenmesi konusunda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’yla fikir birliği sağlamasını olumlu karşıladıklarını ve İran’ın görüşmeleri ciddi bir tutumla ilerletmesini arzuladıklarını aktardı.

Çin’in İran nükleer sorununun siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesini kararlılıkla desteklediğini, görüşmelerin verimli geçmesi için çaba harcayacağını vurgulayan Wang, İran’ın meşru görüşlerine destek verdiklerini ve baskıcı girişimlere karşı çıktıklarını dile getirdi. Wang, İran’ın bölgedeki ülkelerle karşılıklı anlayış ile güveni arttırmasını ve bölgedeki barış ile istikrarı korumasını desteklediklerinin altını çizdi. Çin ile İran’ın stratejik ortaklar olduğunu hatırlatan Wang, küresel ve bölgesel durumda ne gibi değişiklikler yaşanırsa yaşansın, Çin’in İran’la dostane ilişkiler geliştirmeye devam edeceğini vurguladı.

Wang, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ile Avustralya arasındaki nükleer denizaltı iş birliği Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nı ihlal etmektedir. Anlaşma, nükleer silahların yayılması riskini arttıracak ve bölgedeki barış ile istikrarı da bozacak. Çin, diğer ülkelerle birlikte, nükleer konusunda çifte standart uygulanmasına karşı çıkmaya ve uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sisteminin otoritesinin korunmasına devam edecek.” diye konuştu.

Hüseyin Emir Abdullahiyan ise, Çin’in Viyana’daki görüşmelerin ilerletilmesinde oynadığı yapıcı rolü takdirle değerlendirdiklerini vurguladı. İran’ın görüşmelere samimiyetle ve iyi niyetle katıldığını dile getiren Abdullahiyan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İran, bir dizi aktif tedbir aldı. Görüşmelere esnek ve somut bir tutumla katılacağız ve ilgili taraflarla diyalog ile iş birliğini sürdüreceğiz, ancak asla tehditlere ve zorbacı girişimlere boyun eğmeyeceğiz. ABD ile Avrupa ülkelerinin de benzer aktif tutum sergilemesi durumunda görüşmelerin sürdürülebileceğine ve nihai anlaşmaya varılabileceğine inanıyorum.”

Çin’le ilişkileri geliştirmeye önem verdiklerine dikkat çeken Abdullahiyan, Çin’le çeşitli alanları kapsayan iş birliğinde yeni ilerlemeler kaydedilmesini sağlamak için ortak çaba harcamaya hazır olduklarını söyledi.

ABD, İngiltere ve Avustralya arasındaki nükleer denizaltı iş birliğiyle ilgili de konuşan Abdullahiyan, söz konusu girişimin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na ciddi zarar verdiğini ve askeri çatışmayı kışkırttığını kaydetti. Abdullahiyan, “Doğu Asya veya Orta Doğu ülkeleri de bunu örnek alırsa ve nükleer silahların yayılmasına yol açılırsa, ABD, İngiltere ve Avustralya’nın bu sorumluluğu üstlenmesi gerekecek.” dedi.