Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Kamboçya Başbakanı Hun Sen bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, iki ülkenin kader ortaklığı inşasını güçlendirmeye devam edeceğini belirtti.

Xi, dünyada yaşanan değişiklikler ve pandeminin karşısında Çin ve Kamboçya’nın kader ortaklığı inşasını ilerleterek, yeni tip uluslararası ilişkiler için örnek oluşturduğunu kaydetti.

Xi, iki tarafın önemli projelerin inşasını hızlandırarak, yüksek nitelikli Kuşak ve Yol ortak inşasına katkı yapması, finans ve dijital ekonomi gibi yeni yükselen alanlardaki iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini ifade etti.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yeni bir düzeye taşınmasını beklediklerini dile getiren Xi, Kamboçya’nın salgınla mücadelesine destek vermeye devam edeceklerini ve Kamboçya ile birlikte salgının sürdüğü koşulda kültürel temasın yeni modelini keşfedeceklerini vurguladı.

Kamboçya’nın ASEAN’ın dönem başkanlığını desteklediklerini de yineleyen Xi, Kamboçya dâhil ASEAN ülkeleriyle birlikte Çin ile ASEAN arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde yeni ilerlemelerin kaydedilmesini sağlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Hun Sen görüşmede, ikili ticaret hacminin hızla büyüdüğüne, Kuşak ve Yol ortak inşası çerçevesindeki önemli projelerin sorunsuz ilerletildiğine değindi.

Kamboçya’nın “Tek Çin” politikasını ve Çin’in Taiwan, Xinjiang gibi konulardaki tutumunu desteklediğine dikkat çeken Hun Sen, önümüzdeki yıl ikili diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 65. yıl dönümü vesilesiyle, Çin’le ekonomi, ticaret, tarım ve kültür alanlarındaki temas ve iş birliğini pekiştirmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Hun Sen, Çin ile Kuşak ve Yol inşasını hızlandırarak ikili kapsamlı stratejik ilişkileri yeni bir düzeye taşımak için çaba harcayacaklarını ifade etti.

Çin’le salgınla mücadele iş birliğini artırmaya hazır olduklarını da söyleyen Hun Sen, ASEAN’ın dönem başkanlığında ASEAN-Çin ilişkilerini geliştirmeye güç katacaklarını dile getirdi.

Ukrayna durumu hakkında da fikir alışverişinde bulunan iki lider, barışçıl görüşmelerin ilerletilmesi için aktif çaba harcanması gerektiğini vurguladı.