Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve ülkenin mevcut Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümü vesilesiyle karşılıklı tebrik mesajları gönderildi.

Xi, Nazarbayev’e gönderdiği mesajda, 30 sene boyunca, Çin ile Kazakistan arasındaki ilişkinin çağa ayak uydurarak, canlı gelişme eğilimini sürdürdüğünü, karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç temelinde iyi komşuluk ilişkisi için örnek teşkil ettiğini belirtti.

Nazarbayev’in Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı olarak dostane Çin politikasını kararlılıkla izlemesini, ikili ilişkilerin gelişmesini hızlandırarak Kuşak ve Yol iş birliğini derinleştirmek için olağanüstü katkılarda bulunmasını takdir eden Xi, Nazarbayev’le olan kişisel dostluğuna değer verdiğini vurguladı.

Xi, Nazarbayev’le beraber, iki ülke arasındaki kalıcı ve kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin istikrarlı şekilde ilerlemesini hızlandırarak, iki ülke ve iki ülke halkına fayda sağlamak için çaba harcamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Nazarbayev ise Çin’in Kazakistan’ın bağımsızlığını en erken tanıyan ülkelerden biri olduğunu hatırlattı.

İki ülke arasındaki kalıcı kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin karşılıklı güven ve saygı temelinde oluşturulduğuna işaret eden Nazarbayev, Çin’le beraber, iki ülke arasında her alanı kapsayan iş birliğinde daha büyük ilerleme kaydedilmesini istediklerini kaydetti.

Xi, Tokayev’e gönderdiği mesajda, Çin’in Kazakistan’ın kendi durumuna uygun bir kalkınma yolu izlemesini eskiden olduğu gibi gelecekte de destekleyeceklerini vurguladı.

Çin ile Kazakistan arasındaki ilişkiye büyük önem verdiğini dile getiren Xi, Tokayev’le beraber, iki ülke arasında diplomatik ilişkinin kurulmasının 30. yıl dönümü fırsatıyla, ikili geleneksel dostluğu sağlamlaştırmak, iki ülkenin stratejilerinin kenetlenmesini derinleştirmek, ikili kalıcı ve kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin yeni seviyeye çıkmasını hızlandırmak ve iki ülke halkına fayda sağlamak için çaba göstermeye hazır olduğunu ifade etti.

Tokayev, son 30 yılda, Kazakistan ve Çin’in ülkeler arasındaki ilişkiler için iyi bir örnek oluşturduğu gibi, Avrupa-Asya bölgesinde istikrar ve refahı sağlayan önemli unsurlar olduklarına dikkat çekti.

İki tarafın tarihten kalma sınır meselesini başarıyla çözdüğünü ve sınır bölgelerini iki ülkeyi bağlayan dostluk köprüsü haline getirdiklerini hatırlatan Tokayev, Xi ile beraber, ikili ilişkiyi geliştirmek için daha büyük çaba göstereceğini belirtti.