Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Laos Halkın Devrimci Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Laos Cumhurbaşkanı Thongloun Sisoulith, iki ülke arasındaki demir yolunun video konferans yöntemiyle düzenlenen açılış törenine iştirak etti.

Xi törende, iki ülke arasında demir yolu inşa edilmesi kararının 2015 yılında alındığını anımsattı. Xi, “Demir yolu, iki ülkenin son beş yıldaki ortak çabalarıyla güzel bir şekilde inşa edildi. Bu, iki ülke arasındaki kader ortaklığını ve sosyalist sistemin avantajını gösterdi.” diye konuştu.

Söz konusu demir yolunun, Çin ile Laos arasındaki iş birliğinin kıymetli meyvelerinden ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamındaki önemli projelerden biri olduğunu belirten Xi, başta Laos olmak üzere ilgili ülkelerle beraber Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında dostluk ilişkilerini derinleştirmeyi ve insanlığın kader ortaklığını oluşturmayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Laos’ta modern bir demir yolu inşa edilmesine yardım sağladığı için Çin’e teşekkür eden Thongloun Sisoulith ise, bahse konu demir yolu sayesinde Laos’un kapılarını dışa açtığını, gelecekte de Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamındaki uluslararası iş birliğine daha etkin olarak katılabileceklerini kaydetti.