Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Fujian eyaletinin Nanping kentinde Malezyalı mevkidaşı Hishammuddin Hüseyin’le bir araya geldi.

Wang görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, iki tarafın ikili ilişkilerin ilerletilmesi ve salgın sonrası dönemde iş birliği konularında fikir alışverişinde bulunduğunu belirtti.

Wang Yi, Çin-Malezya Yüksek İş Birliği Komisyonu’nun kurulması, aşı alanındaki iş birliği ve bölgesel iş birliğinin güçlendirilmesi, Güney Çin Denizi’nde barış ile istikrarın korunması ve çok taraflılığın desteklenmesi olmak üzere 5 hususta mutabakat sağladıklarını dile getirdi.

Malezya Dışişleri Bakanı Hishammuddin Hüseyin, Covid-19 salgınıyla mücadelede Malezya’ya yardım sağlaması nedeniyle Çin’e mütteşekir olduklarını belirtti.

Kuşak ve Yol projeleriyle ikili ilişkilerin daha yüksek bir seviyeye taşındığını ifade eden Hüseyin, Çin’in salgınla mücadele deneyimlerini örnek alıp, salgın sonrası dönemde her alanda iş birliğini kuvvetlendirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Görüşmenin ardından Çin-Malezya Yüksek İş Birliği Komisyonu’nun kurulması ve salgın sonrası dönemde iş birliğinin yoğunlaştırılmasını öngören mutabakat zaptı imzalandı.