Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50.yılı vesilesiyle karşılıklı tebrik mesajları gönderdi.

Xi, Çin ve Meksika’nın uzun geçmişe ve medeniyet birikimine sahip ülkeler olduğuna, iki ülke halkları arasındaki dostluğun da uzun bir tarihe dayandığına işaret etti.

Xi, Çin ile Meksika arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 50 yıl boyunca, özellikle 2013 yılında iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin kurulmasından bu yana, ikili ilişkinin hızla ilerleyerek, karşılıklı siyasi güvenin her geçen gün daha da derinleştiği gibi bütün alanları kapsayan dostane iletişim ve iş birliğinin güçlendiğini anımsattı.

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını karşısında, iki ülkenin birbirine destek vererek, dayanışma içinde salgınla beraber mücadele ettiğine dikkat çeken Xi, iki ülke arasında kaydedilen dostluk meyvelerinin iki ülke halkına somut faydalar sağladığını dile getirdi.

Lopez Obrador ise mesajında 50 sene boyunca, Meksika ve Çin’in sapsağlam bir dostluk oluşturduğunu, siyaset, ekonomi ve eğitim gibi geniş alanlarda iletişim ve iş birliğini yürüttüğünü, bu iş birliğinin iki ülkenin salgınla beraber mücadele etmesinde de yansıdığını kaydetti.

Lopez Obrador şu ifadeleri kullandı:

“Çin’in salgınla mücadelede Meksika’ya sağladığı destekleri hiç unutmayacağız. Meksika-Çin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri her geçen gün daha da sağlamlaşıyor ve iki ülke halkına fayda getiriyor. İki taraf, bölgesel ve çok taraflı arenalarda el ele vererek tehditleri göğüslüyor. Meksika-Çin ilişkilerinin istikrarlı şekilde ilerleyeceğine ve her zaman canlılık göstereceğine inanıyorum.”