Çinli Sinovac şirketi ve Mısırlı VACSERA şirketi arasında dün, Sinovac’ın geliştirdiği Covid-19 aşısının Mısır’da üretilmesine ilişkin iş birliği anlaşması imzalandı.

Mısır Başbakanı Mustafa Madbouly ve Çin’in Kahire Büyükelçsisi Liao Liqiang, anlaşmanın imzalanmasına tanıklık etti.

Mustafa Madbouly çevrim içi olarak düzenlenen imza töreninde, Covid-19 pandemisinin ortaya çıkmasından bu yana Afrika’ya ve gelişen ülkelere sağladığı desteklerden ötürü Mısır hükümeti adına Çin’e teşekkür etti.

İki ülke arasında son yıllarda çeşitli alanlarda hayata geçirilen somut iş birliğini takdirle değerlendiren Madbouly, özellikle iki ülkenin salgınla mücadelede yürüttüğü iş birliğinin iki ülke arasındaki özel dostluğu yansıttığını belirtti.

Madbouly, Çin aşılarının Mısır’da üretimine dair iş birliği anlaşmasının imzalanmasına tanıklık etmekten büyük memnuniyet duyduğunu vurgulayarak, bu anlaşmanın iki ülke arasında her alanı kapsayan yüksek seviyeli iş birliğinin ve iki ülke halkları arasındaki dostluğun sürdüğünün bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Madbouly ayrıca, Çin’le salgınla mücadele iş birliğini ilerleterek, ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini sağlamlaştırmaya ve dostane iş birliğini yeni bir düzeye taşımaya hazır olduklarını dile getirdi.

Çin’in Kahire Büyükelçisi Liao Liqiang ise, söz konusu iş birliği anlaşmasının imzalanmasının, iki ülke arasında salgınla mücadele iş birliğinde yeni bir kilometre taşı önemine sahip olduğuna işaret ederek, anlaşmanın Mısır ile Ortadoğu ve Afrika’da salgınla mücadeleye güç katacağını söyledi.