Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri 2021 yılının Temmuz ayında Alamein kentinde yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki iş birliğiyle Mısır’da kurulan Covid-19 aşısı üretim tesisinde üretilecek 500 bin doz aşıyı Filistin’e gönderme kararı aldı. Önceki gün, söz konusu aşıların Filistin’e gönderilmesi için Mısır’ın başkenti Kahire’de bir tören düzenlendi.

Çin’in Mısır’daki Büyükelçisi Liao Liqiang törende yaptığı açıklamada, söz konusu 500 bin doz aşının Çin ve Mısır arasındaki iş birliğinin meyvesi olduğu ve Filistinli vatandaşların salgınla mücadele çalışmaları için büyük önem taşıdığını belirtti.

ORTA DOĞU’DA BARIŞ DÜNYAYA İSTİKRAR GETİRİR  

Büyükelçi Liao Liqiang açıklamada, “Filistin sorunu Orta Doğu sorununun çekirdeğidir. Orta Doğu bölgesinin kaosa sürüklenmesi durumunda, dünyada istikrar korunamayacak. Filistin sorununun kapsamlı, adil ve kalıcı olarak çözülmesi durumunda, Orta Doğu bölgesinde kalıcı barış ve güvenlik sağlanabilecek. Mısır, Orta Doğu’daki barış sürecinde önemli rol oynuyor. Mısır’ın Filistin sorununun çözülmesine önemli ve özel katkı yapmasını destekliyoruz. Filistin sorununun bir an önce çözülmesi için Mısır dâhil uluslararası toplumla birlikte çaba harcamaya hazırız.” diye konuştu.

Mısır ve Çin’in salgınla mücadeledeki iş birliğini övgüyle değerlendiren Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanı Vekili Halid Abdül Gaffar, “Salgınla mücadele konusunda Mısır’a değerli destek sağlaması nedeniyle Çinli dostlara müteşekkiriz. İki ülke arasındaki iş birliğiyle, şu ana kadar Mısır’da 30 milyon adet güvenli ve etkili aşı üretildi. Gazze Şeridi’ne sağlanacak 500 bin aşı, Mısır’ın yurt dışına sağlayacağı ilk grup aşı olacak. Bu, Mısır ve Çin’in aşı alanındaki iş birliğinin yeni bir başlangıcı anlamına geldi, iki ülkenin Filistin halkına yönelik desteğini yansıttı.” ifadelerini kullandı.

Gaffar, gelecekte iki ülkenin aşı teknolojisinin transferi ve aşı üretimi alanlarında iş birliğini güçlendireceğini sözlerine ekledi.

Filistin’in Mısır’daki Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nidaa Al-Barghouthy, Çin ve Mısır’ın uzun süredir Filistin’e büyük destek sağlamasını takdirle karşıladı.

Al-Barghouthy konuşmasında, “Söz konusu 500 bin doz aşı, Filistin’in salgınla mücadele çalışmaları için büyük önem taşıyor. Filistin Devlet Başkanı, hükümeti ve halkı adına Çin ve Mısır’a teşekkür ederim.” dedi.