Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin Çin ve Mısır’ın Filistin’in Gazze bölgesine ortaklaşa Covid-19 aşı yardımı sağladığını açıkladı.

Wang günlük basın toplantısında Çin ve Mısır’ın, Çinli şirketlerce geliştirilen Covid-19 aşısının Mısır’da üretilmesi projesinden yararlanarak, Filistin’in Gazze bölgesine 500 bin Covid-19 aşısı yardımında bulunduğunu ve bunun Filistin’in Covid-19’la mücadele ederek ekonomisini geliştirmesine verilen bir başka destek olduğunu belirtti.

Wang, “Çin daha önce Filistin’e birçok parti halinde salgınla mücadele malzemeleri, Covid-19 aşısı ve nakdi yardımlar sağladı. Çin ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na acil para bağışı ve aşı yardımlarında bulundu.” ifadelerini kullandı.

Filistin sorununun Orta Doğu sorununun çekirdeği olduğuna dikkat çeken Wang, Çin’in BM önderliğinde ve Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Orta Doğu barış sürecine ilişkin tarafların katılımıyla yapılan bir uluslararası barış konferansının düzenlenmesi ve Filistin ile İsrail’in “iki devlet” temelinde yeniden barışçıl müzakereleri başlatmasının teşvik edilmesi çağrısında bulunduğunu ifade etti.