Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Moğol mevkidaşı Batmunkh Battsetseg’in görüşmesinin ardından Covid-19 salgınıyla mücadele iş birliğini güçlendirme ortak açıklaması yayımlandı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Tianjin’de Moğolistan Dışişleri Bakanı Batmunkh Battsetseg ile görüştü.

İki bakan daha sonra birlikte kameraların karşısına geçti. Wang Yi ortak basın toplantısında yaptığı değerlendirmede, görüşmenin verimli geçtiğini belirterek, “Görüşmede, birbirinin bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi teyit edilerek, iki ülke liderleri arasındaki iletişimi güçlendirme, Çin’in Kuşak ve Yol ve Moğolistan’ın Çayır Yolu inisiyatiflerinin kenetlenmesine hız verme, ikili ticaret hacmini bir an önce 10 milyar dolara ulaştırma konularında mutabık kalındı.” ifadelerini kullandı.

Wang Yi, tarafların, Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere çok taraflı çerçevelerdeki iş birliğinin güçlendirilmesi, tek taraflılığa karşı çıkılarak çok taraflılığa destek verilmesi, bölünme ve zıtlaşmaya karşı çıkılması, iş birliği ve ortak kazanca destek verilmesi konularında da mutabakata vardığını kaydetti.

“VİRÜSÜN ÇIKIŞ NOKTASI MESELESİ SİYASİLEŞTİRİLMEMELİ”

İki ülke arasında yayımlanan “Çin ve Moğolistan’ın Covid-19 Salgınıyla Mücadele İş birliğini Güçlendirme Ortak Açıklaması” uyarınca, iki ülke iş birliğini derinleştirecek ve karşılıklı desteği güçlendirecek.

Açıklamada, virüsün çıkış noktasının araştırılması konusunun bilimsel bir çalışma olduğuna ve siyasileştirilmemesi gerektiğine vurgu yapılarak, Dünya Sağlık Örgütü Sekreterliği’ne Dünya Sağlık Asamblesi’nde alınan kararlara göre, üye ülkelerle iş birliği yürüterek, virüsün kaynağına ilişkin olarak küresel çapta yapılacak araştırmaları hızlandırma çağrısında bulunuldu.