Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Moldova Devlet Başkanı Maya Sandu, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 30. yıl dönümü vesilesiyle karşılıklı tebrik mesajları gönderdi.

Çin ve Moldova’nın geleneksel dostane iş birliği ortakları olduğuna işaret eden Xi, mesajına şöyle devam etti:

“Çin ve Moldova arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 30 sene boyunca, ikili ilişkiler sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişti; karşılıklı siyasi güven her geçen gün daha da derinleşti; iş birliği bütün alanlarda istikrarlı şekilde ilerledi. İki ülke ayrıca uluslararası ve bölgesel meselelerde de sıkı eş güdümü sürdürdü.

İki ülkenin halkları, Covid-19 salgını karşısında birbirine destek vererek, salgınla dayanışma içinde mücadele etti.

Moldova’yla ilişkilere büyük önem veriyorum. Şahsınızla beraber, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 30. yıl dönümü fırsatlarından yararlanarak, ikili ilişkilerin ve bütün alanlardaki iş birliğinin derinlemesine gelişmesini hızlandırarak, iki ülkeye ve halklarına faydalar sağlamak için çaba harcamaya hazırım.” ifadelerini kullandı.

Maya  Sandu ise, Moldova ile Çin ilişkilerindeki hızlı gelişme eğiliminin korunduğunu, siyasi diyaloğun sürekli yoğunlaştırıldığını, karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin gittikçe derinleştiğini ve çok taraflı işlerdeki eş güdümün daha da pürüzsüzleştiğini vurguladı.

Salgınla mücadele kapsamında gönderdiği yardımlardan ötürü Çin’e teşekkür ettiklerini aktaran Sandu, iki ülke arasındaki iş birliği potansiyelini bütün alanlarda geliştirerek, ikili ilişkilerde yeni ilerlemeler kaydedilmesini hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.