Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store’le bir telefon görüşmesi yaptı.

Li Keqiang, Norveç’in Çin’in Kuzey Avrupa’daki önemli bir iş birliği ortağı olduğuna işaret ederek, Norveç’le karşılıklı siyasi güveni sağlamlaştırmaya, karşılıklı yarara dayalı iş birliğini derinleştirmeye ve ikili ilişkileri sağlıklı bir şekilde geliştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Başbakan Li, Çin’in Norveç’le ekonomi, ticaret, iklim değişikliği, yeşil endüstriyel teknolojiler ve çevre koruma gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmeyi, Norveç’ten tarım ve balık ürünleri ithalatını genişletmeyi istediğini kaydetti.

Li Keqiang, iki ülkenin küresel endüstri ve tedarik zincirlerinin korunması için ikili serbest ticaret anlaşmasına ve çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasına bir an önce varması gerektiğini ifade etti.

Store ise “Tek Çin” politikasını izleyen Norveç’in, Çin’le yeşil ekonomi, denizcilik ekonomisi ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi alanlardaki iş birliğini pekiştirmeye, kültürel ve beşeri iletişimi güçlendirmeye, işletmeler arasındaki iş birliğini genişletmeye hazır olduğunu kaydetti.

İki taraf, Ukrayna’daki son durum hakkında da fikir alışverişinde bulundu.