Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Duşanbe kentinde Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede, dün Pakistan’da meydana gelen ve Çin vatandaşlarının da can verdiği patlamanın şoke edici olduğuna işaret etti. Bakan Wang, Pakistan tarafının olayın arka planını hızla aydınlatmasını, yaralıların tedavisinde tüm olanaklarını seferber etmesini ve benzer olayların tekrar yaşanmaması için gereken önlemleri almasını ümit ettiğini belirtti.

Olayın terör saldırısı olduğunun tespit edilmesi durumunda, saldırganların derhal tutuklanması ve en ağır şekilde cezalandırılması çağrısında bulunan Wang Yi, Pakistan tarafının bu olaydan ders çıkarıp, Çin-Pakistan iş birliği projelerinde güvenlik tedbirlerini yoğunlaştırması ve tüm projelerin sorunsuz yürütülmesini garanti altına alması gerektiğini söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi ise, Pakistan hükümeti ve halkı adına Çin tarafına başsağlığı dileklerinde bulunarak, olaydan derin üzüntü duyduğunu dile getirdi. Kureyşi, ilk bulgulara göre patlamanın terör saldırısı olduğuna ilişkin herhangi bir ize rastlanmadığı bilgisini verdi.

Çin’in Pakistan’ın en önemli ve en güvenilir dostu olduğuna dikkat çeken Kureyşi, Çin’in kaybının Pakistan’ın kaybı olduğunu söyledi. Pakistan’ın yaralıları en iyi şekilde tedavi edeceğini hatırlatan Kureyşi, olayın aydınlatılması için yoğun çaba harcayacaklarını, Çin ile elde ettikleri bulguları anında paylaşacaklarını ve Pakistan’da bulunan tüm Çin vatandaşlarının can güvenliğini var güçleriyle koruyacaklarını kaydetti.

Çin’in Pakistan’ın Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde yürüttüğü Dasu Hidroelektrik Santrali projesinin personelini taşıyan servis aracı, sabah saatlerinde inşaat alanına gittiği sırada patladı. Olayda, 9 Çin ve 3 Pakistan vatandaşı yaşamını yitirdi. Pakistan, olaya ilişkin soruşturma başlattı.