Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Covid-19 salgınının etkisine rağmen Çin ve Rusya arasındaki ticaret hacminin, önceki iki yılda olduğu gibi 2020’de de 100 milyar doları aştığını bildirdi.

Sözcü Gao, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin ve Rusya arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 107 milyar 770 milyon dolara ulaştığını ifade ederek, bu rakamın son 3 yıldır 100 milyar doların üzerinde kaydedildiğini hatırlattı.

Gao Feng, iki ülkenin ticarette birbirini tamamladığını ve ticari iş birliğinin iyi bir geleceğe dönük olduğunu belirtti.

Sözcü Gao, “Son 11 yıldır Çin, Rusya’nın en büyük ticari ortağı konumunda. Son 6 ayda, Çin’in Rusya’ya ihracatında büyük artış gerçekleşti. Çin de Rusya’dan ham petrol, doğal gaz ve demir madeni gibi ürünlerin ithalatını büyük ölçüde arttırdı.” diye konuştu.

Ticaretin yanı sıra stratejik dev projelerde de ilerleme kaydedildiğini anlatan Gao, iki ülke arasındaki doğal gaz hattının açıldığı, Amurskaya’daki doğal gaz ve kimyasal işlemler fabrikasının da temelinin atıldığı bilgilerini verdi.

Sözcü Gao, ayrıca iki ülkenin 5G, bulut hizmetleri ve akıllı ulaşım gibi alanlardaki iş birliğinde de ilerleme kaydettiğini dile getirdi.