Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’i ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile dün Guilin kentinde bir kez daha bir araya geldi.

Wang Yi, uluslararası arenada hızlı değişikliklerin yaşandığı günümüzde, Çin ve Rusya’nın zamanında gerçekleştirdiği stratejik iletişim ve eşgüdümün iki ülke için önem arz ettiği gibi, tüm dünyanın da yararına olduğuna dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Wang, tarafların stratejik eşgüdümü güçlendirerek, hükümetlerinin ve sistemlerinin güvenliği ile iki ülkenin meşru haklarının ve ortak çıkarlarının korunmasının yanı sıra, iki ülkenin çevresindeki bölgelerde istikrarın muhafaza edilmesi konularında karşılıklı desteği sürdürmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çin’in karşılıklı kaygıların tamamen gözetilmesi ve dostane istişare temelinde Rusya’yla sağlık kodlarının karşılıklı olarak tanınmasına dair bir mekanizma oluşturulmasını ele almaya hazır olduğunu dile getiren Wang Yi, iki tarafı, aşı konusundaki iş birliğini derinleştirerek aşının siyasileştirilmesine karşı çıkmaya ve gelişmekte olan ülkelerin aşıya erişiminin artmasına destek vermeye çağırdı.

Çinli bakan, Rusya’yla çok taraflı çerçevelerdeki iş birliğini güçlendirmeyi, çok taraflılığı ortaklaşa korumayı, tek taraflı yaptırımlara ve iç işlerine müdahale girişimlerine kararlılıkla karşı çıkmayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, görüşmede ikili dostluğun son derece sağlam olduğuna ve ikili ilişkilerin nitelik bakımından diğer ülkeler arasındaki ilişkilerin üzerinde bulunduğuna dikkat çekti.

Lavrov, Çin’le iki ülke liderleri arasında varılan mutabakatı yerine getirerek, ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşımaya hazır olduklarını ifade etti.

Görüşmede, ayrıca Kore Yarımadası, Orta Asya’daki son gelişmeler ve her iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde derinliğine fikir alışverişinde bulunuldu.

İki bakan, görüşmenin ardından “Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlarının Küresel Yönetişimle İlgili Sorunlara Dair Ortak Açıklaması”na ve ikili iş birliği belgelerine imza attı.