Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Çin’in Guiyang kentinde Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Wang Yi, iki ülkenin liderlerinin yönlendirmesinin, ilişkilerin istikrarlı bir şekilde gelişmesi ve canlılığı daima muhafaza etmesi için asli güvence olduğunu kaydetti.

Wang, Çin-Rusya İyi Komşuluk, Dostluk ve İş Birliği Antlaşması’nın imzalanmasının 20. yıldönümü vesilesiyle önemli üst düzey temaslar için hazırlıkları ilerletme, iki ülke liderleri arasında varılan önemli fikir birliklerini hayata geçirme önerisi yaptı. Wang, pandemi sonrası döneminde iki ülke arasında her alanı kapsayan iş birliğinin güçlendirilmesi ve büyük ülkeler arasındaki yeni tip ilişkilere örnek oluşturulması için ortak çaba harcanması gerektiğine dikkat çekti.

Çin-Rusya yeni dönemde kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkilerinin çok yönlü olduğuna işaret eden Wang, karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı iş birliğinin genişletmesini arzuladıklarını kaydetti.

Wang, yılın ilk dört ayında ikili ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19,8 artarak 40 milyar Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dolarını aştığını, nükleer enerji projelerinde önemli ilerlemelerin kaydedildiğini, iki tarafın Ay’da uluslararası bilimsel araştırma istasyonu kurulması için iş birliği yapılması konusunda anlaşmaya vardığını ve Covid-19 salgınıyla mücadelede iş birliğinin genişletileceğini hatırlattı.

Çin-Rusya yeni dönemde kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkilerinin her koşulda süreceğine dikkat çeken Wang Yi, çeşitli uluslararası sınamalar karşısında Çin ve Rusya’nın iki tarafın esas çıkarlarını ilgilendiren sorunlarda öteden beri birbirine destek verdiğini dile getirdi.

Birkaç gün önce gerçekleşen BRICS Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Lavrov’un Covid-19’un çıkış noktası konusunda bir kez daha başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin yalanlarını ve Çin’i karalayan iddiaları eleştirdiğini anımsatarak, bunun Çin tarafından olumlu değerlendirildiğini kaydetti.

Wang, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, Rusya’nın kendi meşru ve yasal haklarını korumasına var güçle siyasi destek vermeye devam edecek.

ABD, demokrasi kisvesi altında küçük gruplar oluşturmaya ve insan hakları bahanesiyle başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmeye, çok taraflılık gerekçesiyle de tek taraflılığı uygulamaya çalışıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyelerinden Çin ve Rusya’nın, bu tür eylemlere karşı çıkarak, çekirdeğinde BM’nin yer aldığı uluslararası sistemi, uluslararası hukuka dayanan uluslararası düzeni, uluslararası adaleti ve dünya barışı ile istikrarını ortaklaşa koruması gerekiyor.”

Rusya-Çin ilişkilerinin yüksek seviyede gelişmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Sergey Lavrov ise, iki tarafın Çin-Rusya İyi Komşuluk, Dostluk ve İşbirliği Antlaşması’nın imzalanmasının 20. yıldönümü vesilesiyle dostluğun zeminini sağlamlaştırması gerektiğini vurguladı.

Lavrov, Çin’le birlikte iki ülke liderleri arasında varılan önemli anlaşmaları hayata geçirmeye, Avrasya Ekonomi Birliği’nin Kuşak ve Yol İnisiyatifi’yle kaynaşmasını desteklemeye, iki taraf arasında her alanı kapsayan iş birliğini güçlendirmeye, böylece komşuluk ve dostluk ilişkilerine yeni içerikler katmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Rusya’nın Çin’le Covid-19 salgınıyla mücadelede iş birliğini pekiştirmenin yanı sıra, uluslararası ve bölgesel sorunlarda Çin’le stratejik koordinasyonu güçlendireceğini aktaran Lavrov, “Rusya ile Çin birbirine destek vererek, hegemonyacı anlayışa kesinlikle karşı çıkmaya ve çok taraflılığı savunmaya devam edecek.” diye konuştu.

Bakanlar, iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlarda da derin fikir alışverişinde bulundu ve bu konularda önemli fikir birliği sağladı.