Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’i ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün ülkenin güneybatısındaki Guilin kentinde görüştü.

Görüşmede, her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde stratejik iletişimde bulunulduğu ve geniş mutabakata varıldığı aktarıldı.

Ülkelerinin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkilerinde gelinen son durum hakkında karşılıklı bilgi paylaşan iki bakanın, uluslararası toplumun, Washington’un son yıllardaki eylemlerinin dünyanın barış ve kalkınmasına getirdiği zararları gözden geçirerek tek taraflı hegemonyacı eylemlerine, diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmeye ve bloklar yaratarak zıtlaşmalara girişmeye son vermesi gerektiği görüşünde olduğunu belirttiği kaydedildi.

İki bakan, tüm ülkelerin Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü’nün amaç ve ilkelerine uyarak, gerçek anlamda çok taraflılığı savunma ve uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesi için çaba göstermenin yanı sıra, farklı toplumsal sistemlere ve kalkınma yollarına sahip ülkelerin barış içinde bir arada yaşamasının ve ortaklaşa kalkınmasının sağlanması için çalışması gerektiğini kaydetti.

Wang ve Lavrov, İran nükleer sorunu başta olmak üzere bölgesel konuları da ele aldı.

İki bakan, Washington’un İran nükleer anlaşmasına bir an önce ve koşulsuz şekilde dönmesi ve İran’a karşı uygulanan tek taraflı yaptırımları kaldırması gerektiğinin altını çizdi. Tahran’ın da anlaşmayı yeniden kapsamlı şekilde yerine getirmeye teşvik edilmesinin gerekliliğine işaret eden iki bakan, İran nükleer anlaşmasının, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunda da aktif rol oynamasını beklediklerini dile getirdi.

Taraflar, ayrıca bölgesel güvenlikle ilgili bir diyalog platformu oluşturulması önerisinde bulundu.

Afganistan sorununa ilişkin olarak, Moskova’da yapılan barış görüşmeleri dâhil tüm uluslararası çabalara büyük önem atfettiklerini belirten iki bakan, Afganistan sorunuyla ilgili tüm diyalog mekanizmalarının birbirini tamamlayarak, ülkedeki barış, uzlaşı ve yeniden yapılanma sürecini hızlandırmasını temenni ettiklerini kaydetti.

Myanmar sorununda gelinen son durumun endişe verici olduğunun altını çizen Wang ve Lavrov’un, ülkedeki farklı siyasi partiler ile grupların, anayasa ve hukuk çerçevesinde mevcut krizi aşabilecek siyasi çözümler bulması, kanlı çatışmaların tekrarlanmasını önlemesi ve dış güçlerin fırsatlardan yararlanmasını önlemesi gerektiğini vurguladığı aktarıldı.

Görüşmede, ayrıca tarafların BM’de reform, iklim değişikliğiyle mücadele, Asya ve Pasifik’teki son durum, Suriye ve Sudan gibi gündemdeki sıcak konulara dair tutumlarını paylaştığı belirtildi.

Wang Yi ve Sergey Lavrov, bugün de ikili ilişkilerin yanı sıra, uluslararası ve bölgesel sorunları ele almaya devam edecek.