Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi. İki lider, Çin-Rusya Dostluk, İyi Komşuluk ve İş Birliği Anlaşması’nın uzatılacağını açıkladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping görüşmede, dünyanın çalkantı ve değişim dönemine girdiğine ve insanlığın gelişmesinin birçok riskle karşı karşıya bulunduğuna işaret etti. Xi, bu durumda Çin ve Rusya arasındaki sıkı işbirliğinin uluslararası topluma dinamizm kattığı gibi, yeni tip uluslararası ilişkilere de örnek teşkil ettiğini belirtti.

Xi Jinping Çin-Rusya Dostluk, İyi Komşuluk ve İş Birliği Anlaşması’nın; nesillerdir sürdürülen dostluğun iki ülkenin temel çıkarlarına uyduğunu gösterdiğini, çağın barış ve gelişme olmak üzere iki ana eğilimiyle örtüştüğünü ve yeni tip uluslararası ilişkiler ile insanlığın kader ortaklığı için dinamik bir uygulama olduğunu söyledi.

Xi, anlaşma doğrultusunda Çin ve Rusya’nın, zorluklara boyun eğmeden daha parlak bir geleceği birlikte kucaklayacaklarını kaydetti.