CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Beijing 2022 Kış Olimpiyatları öncesinde bir araya gelerek ikili ilişkiler ve bölgesel meseleleri ele aldılar. Taraflar toplantının bitiminin ardından yeni dönemde uluslararası ilişkiler, güvenlik, demokrasi gibi konuları kapsayan ortak bildiri yayımladılar.

Açıklamada sayıca az dar bir gurubun uluslararası ilişkilerde güç siyasetine yönelmesi, diğer ülkelerin iç işlerine karışması, küresel denklemde fraksiyonlar yaratması eleştirilerek, bu tavrın insanlığın gelişimini engellediği vurgulandı. “Uluslararası toplum bunu kabul etmeyecektir” denilen açıklamada, Çin ve Rusya’nın demokrasiyi bir grubun ayrıcalığı değil, evrensel temel değer olarak gördüğünün altı çizildi.

NATO DAHA FAZLA GENİŞLEMEMELİ

Çin ve Rusya’nın ortak bildirisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) uluslararası toplumun endişelendiren askeri hamleleri de gündeme getirildi. NATO’nun daha fazla genişlemesine karşı çıkan iki lider, ABD liderliğindeki askeri ittifakı Soğuk Savaş zihniyetini terk etmeye, başka ülkelerin egemenliklerine saygı duymaya çağırdı.

ABD, İngiltere ve Avustralya tarafından inşa edilen AUKUS paktını endişeyle karşılayan Çin ve Rusya, muhataplarını nükleer silahların yayılmasını önleme sözlerine uymaya çağırdı. “Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’nun Yeni Dönemde Uluslararası İlişkiler ve Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Konulu Ortak Bildiri’ başlığını taşıyan metinde Moskova yönetiminin Tek Çin prensibine bağlı olduğu ve Taiwan Adası’ndaki ayrılıkçılığa karşı olduğu aktarıldı.

TİCARETTE REKOR VURGUSU

Toplantıdan sonra taraflar çeşitli alanlarda iş birliğine ilişkin bir dizi önemli belge de imzalandı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yaptığı açıklamada salgının getirdiği meydan okumalara karşın Beijing ve Moskova’nın istikrarlı ilişkiler sürdürdüğünü ve karşılıklı ticaret hacminin rekor kırdığını anımsattı.

Öte yandan Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında cuma günkü yapılan görüşmede, iki taraf Olimpiyat ruhuna bağlı kalma ve etkinliğin her türlü siyasileştirilmesine karşı çıkma konusunda anlaştı.