Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinin yankılarına değinen Özçelik, “Bu ziyaret gerçekten kritikti. Türkiye burada nasıl bir rol oynayabilir? Herkes bunu merak ediyordu. Ziyaretin yankıları sürüyor. Erdoğan gazetecilere açıklamalarda bulundu ve birkaç noktaya vurgu yaptı. Erdoğan, ‘Batı sorunu çözmüyor. Adeta soruna çomak sokuyor. Avrupa’da bu işi çözmeye yönelik olarak lider noktasında ciddi sıkıntı var. Biden da şu an itibarıyla bu sürece henüz olumlu yaklaşım sergileyemedi. Putin’le yapacağımız görüşmeden sonra eğer ara bulucu bir sıfat bize yüklenirse, bu sıfatla bu işin içine girmeyi kabulleniriz ve üzerimize düşen görevi de inşallah yapmaya çalışırız.’ ifadesini kullandı. Erdoğan, ara buculuk için de ‘Sayın Putin ile Sayın Zelenskiy’i üst düzeyde bir araya getirmek üzere inşallah bu toplantıyı yapalım istiyoruz. Sayın Zelenskiy ile olan mutabakatımız bu istikamette. Bunu alt düzeylere indirmeden inşallah üst düzeyde gerçekleştirebilirsek, buradan alacağımız neticenin bölgede yeni bir oluşuma fırsat vereceğine inanıyorum. Zelenskiy ile görüşmede bende bu umut doğdu. İnşallah sonu da hayır olur.’ dedi.  Bu arada Ukrayna’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO’ya karşı bir hayal kırıklığı oluşmuş durumda. Bu hayal kırıklığının Ukrayna’da yeni bir eğilime yol açar mı? Şimdi bu tartışılıyor. Erdoğan’ın ziyaretinde gördüğümüz manzara da bu doğrultuda. Uzmanlar Ermenistan’ın tavrına dikkat çekiyorlar ve Ukrayna’da da benzer bir durumun yaşanabileceğini belirtiyorlar.” açıklamasında bulundu.

PESKOV’DAN PUTIN- ZELENSKIY GÖRÜŞMESİ AÇIKLAMASI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un, Putin’le Zelenskiy’in Türkiye’de görüşmesi olasılığı ile ilgili açıklamalarını da değinen Özçelik, “Daha önce konuştuğumuz Rus kaynaklar Putin ile Zelenskiy’in bir araya gelmesine pek ihtimal vermiyorlardı. Fakat Peskov’un Erdoğan’ın ziyaretinden sonra ‘Putin gerekirse herkesle görüşmeye hazır’ açıklaması yepyeni bir durum. Bu manzara şunu gösteriyor. Görüşme olacaksa bazı sorunların çözülmesi gerekiyor. Peskov’un açıklamaları Rus basınında ‘Zelenskiy ile görüşmeye yeşil ışık’ olarak değerlendirildi.” dedi.

“PSİKOLOJİK SAVAŞ YÜRÜTÜLÜYOR”

Batı’nın Rusya Ukrayna ilişkilerine çomak soktuğunu belirten Özçelik, “ABD özellikle Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi kışkırtıp bu gerilimi kaos planı çerçevesinde burası karışırsa benim işime yarar mantığı ile hareket ediyor. ABD’li ekonomi kanalı Bloomberg ‘Rusya Ukrayna’yı işgal ediyor’ diye haber yayınladı. Sonra yanlışlık oldu haberi geri çekti ama bu tip işle pekte tesadüf olmuyor. Rusya buna çok sert tepki gösterdi ve bu haberin kışkırtama amaçlı yapıldığını söyledi. Bu konuda ABD medyasında çok sayıda haber var. Tam anlamıyla bir psikolojik savaş yürütülüyor. Görünen manzara, bu.” diye konuştu.

XI VE PUTİN’DEN ORTAK BİLDİRİ

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Beijing’de bir araya geldiğini hatırlatan Özçelik, “İki liderin görüşmesinden sonra yayınlanan ortak bildiri önümüzdeki yıllarda çok tartışılacak. Bildiride, uluslararası ilişkilerin büyük ölçekli değişikliklerden geçtiğini, güç dengesini yeniden dağıtmaya yönelik bir eğilim oluştuğu, dünya topluluğunun barışçıl ve ilerici kalkınma için liderlik talebinin arttığı belirtildi. Taraflar, özellikle iki devletin iç işlerine dışarıdan müdahaleye karşı koyma, Kuzey Kutbu’ndaki iş birliğini derinleştirme, Shangai İş Birliği Örgütü içindeki çalışmalarını yoğunlaştırma, Avrasya Ekonomik Birliği ile Çin arasındaki iş birliğini güçlendirme konusunda anlaştıklarını ilan ettiler. Putin ve Xi ayrıca NATO’nun ileriye dönük genişlemesine karşı çıktıklarını vurguladı ve İttifaka Soğuk Savaş döneminin ideolojik yaklaşımlarından vazgeçme çağrısında bulundular.

Batı bu bildirinin yankıları var. İngiliz Telegraph gazetesi, ortak bildirinin jeopolitikte yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu yazdı. İngiliz Telegraph gazetesinin yazarlarından Roland Oliphant, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Beijing’de imzaladıkları ortak bildirinin jeopolitikte yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirtti. Makalede, ‘Şu andan itibaren, ABD liderliğindeki Batı hakimiyeti, olması gereken bir şey gibi algılanmayacak’ ifadelerine yer verildi. Yazar, Beijing gibi ekonomik ve siyasi bir devin desteğinin Moskova’ya büyük faydalar getireceği gerekçesiyle Putin’in bu toplantıdan en çok kazanan kişi olduğunu iddia etti. Çin’in ise Asya-Pasifik bölgesinde Batılı ülkelere karşı mücadelede Rusya’nın yardımına güvenebileceğini vurgulayan yazar, “Şu anda ikisinin tek bir ortak hedefi var, Pax Americana’yı ortadan kaldırmak.” dedi. Daha önce de değim gibi bu bildiri daha çok konuşulacak,” ifadelerini kullandı.

ABD, TÜRKİYE’NİN BATI’DAN UZAKLAŞMASINI ÖNLEMEK İÇİN TAKTİKLER DENİYOR

İsmet Özçelik, ABD’de görülen Halk Bank davasınındık yeni gelişmelere değinerek, “Türkiye’nin sıkıntılı davalarından biri. ABD bu davayı Türkiye karşı sopa olarak kullanıyor. Halkbank davası ilgili ABD Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak başvuru süresi uzatıldı. Daha önce 31 Ocak’tı ve bu süre 13 Mayıs’a kadar uzatıldı. Bu karar Türkiye açısından olumlu ama her şey bitmiş anlamına gelmiyor. Türkiye’ye karşı bir ‘sopa’ olarak kullanılmaya devam edileceğinin bir göstergesi. ABD, Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşmasını önlemek için taktikler deniyor.” diye konuştu.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN NÜKLEER MÜZAKERE AÇIKLAMASI

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, nükleer müzakerelerde ABD tarafından yaptırımların kaldırılmasına ilişkin ciddi bir adım görmediklerini ifade etti. Özçelik, bu açıklama için de şunları söyledi:

“Bakan Abdullahiyan bu açıklamayı Amerikan NBC televizyonuna yaptı. Buraya yapması da ayrıca bir önem taşıyor. Abdullahiyan, nükleer görüşmelere yeniden başlamaya çağıran Washington yönetimine ‘Öncelikle Tahran’a yönelik yaptırımları kaldır.’ dedi. Abdullahiyan, ‘Biden daha önce Trump’ın İran’a karşı tutumunu eleştiriyordu ama kendisi de aynı yönetimi izliyor. Bu şekilde müzakerelerden sonuç almada sıkıntı yaşarız. ABD müzakereleri sürdürme konusunda ciddi ise bu yaklaşımı terk etmesi gerekiyor.’ ifadelerini kullandı.”