Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Sierra Leone Devlet Başkanı Julius Maada Bio, iki ülke arasında diplomatik ilişki tesis edilmesinin 50. yıl dönümü vesilesiyle karşılıklı kutlama mesajı gönderdi.

Xi mesajında, iki ülkenin 50 sene boyunca çekirdek çıkarlarına ve önemli kaygılarına ilişkin konularda daima birbirine anlayış gösterdiğini ve destek verdiğini belirtti.

Çin ile Sierra Leone’nin geçen süre içinde ekonomik ve toplumsal alanlarda verimli iş birliği yaptığını anımsatan Xi, iki ülkenin salgınla mücadeleyi de beraber yürüterek birbirinin kara gün dostu olduğunu gösterdiğine işaret etti.

Xi mesajını şöyle sürdürdü:

“Sierra Leone’yle ilişkilere büyük önem veriyorum. Şahsınızla beraber yıl dönümü fırsatını değerlendirerek karşılıklı güveni arttırmak, somut iş birliğini derinleştirmek, ikili kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkisini sürekli geliştirmek ve iki ülke ile halkına daha çok fayda sağlamak için çaba harcamaya hazırım.”

Julius Maada Bio ise mesajında, iki tarafın 50 sene boyunca ikili ve uluslararası alanlarda karşılıklı saygı, güven, eşitlik ve ortak refah ilkeleri temelinde iyi iş birliği yürüterek, verimli sonuçlar elde ettiğini anımsattı.

Bio, geleneksel dostluğu pekiştirmek ve bütün alanlardaki iş birliğini derinleştirmek için Çin’le beraber çaba göstereceklerini kaydetti.