Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic telefonda görüştü.

Xi görüşmede, Çin’in Sırbistan’la birlikte, ikili ilişkileri uzun vadede geliştirmeye ve ikili dostane ilişkileri her geçen gün daha da sağlamlaştırmaya hazır olduğunu belirtti.

Xi, iki tarafın Kuşak ve Yol’un ortaklaşa inşasını yüksek nitelikli şekilde ilerletmesi, yeni iş birliği alanları keşfetmesi ve Covid-19 pandemisi, ekonomik toparlanma, iklim değişikliği gibi küresel sınamalarla ortaklaşa mücadele etmesi gerektiğine işaret etti.

Sırbistan’ın talep etmesi halinde Çin’in Sırbistan’ın salgınla mücadelesine yardım sağlamaya devam edeceğini kaydeden Xi, iki tarafın çok taraflı işlerde koordinasyon ve iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Xi, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri liderleri zirvesinde varılan anlaşmaların hayata geçirilmesi ve Çin ile söz konusu ülkeler arasındaki iş birliğinde yeni ilerlemeler kaydedilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Çin Komünist Partisi’nin kuruluşunun 100’üncü yılını kutlayan Aleksandar Vucic ise, Sırbistan-Çin ilişkilerinin tarihin en iyi seviyesinde bulunduğunu aktardı.

Çin’in Sırbistan’ın Covid-19 pandemisiyle mücadelesine çok değerli yardımlar sağladığını ve bunun ikili geleneksel dostluğu pekiştirdiğini söyleyen Vucic, aşı alanında Çin’le iş birliğini güçlendireceklerini dile getirdi.

Kuşak ve Yol’un ortaklaşa inşasına katılıp Çin’le her alanı kapsayan somut iş birliğini genişletmeye hazır olduklarını belirten Vucic, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki iş birliğine destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.