Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman bin Abdülaziz el Suud, herhangi bir gücün herhangi bir gerekçeyle diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmesine karşı çıkma ve gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını savunma konusunda anlaştı.

Suudi Arabistan’ı ziyaret eden Wang Yi, dün Prens Muhammed bin Salman ile bir araya geldi.

Çin’in Suudi Arabistan’ı Orta Doğu’daki önemli bir stratejik ortağı olarak gördüğünü dile getiren Wang, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinin Çin’in Orta Doğu politikasındaki önceliklerinden olduğunu söyledi.

Wang, Çin’in Suudi Arabistan’ın egemenliğini, ulusal onurunu, güvenliğini ve istikrarını korumasını desteklediğini, ülkenin iç işlerine herhangi bir bahaneyle müdahalede bulunulmasına karşı çıktığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Wang, iki ülkenin kalkınma stratejilerinin entegre edilmesinin güçlendirilmesi suretiyle Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’ndaki hedeflere ulaşmasına yardım sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Wang Yi, ayrıca Orta Doğu’nun barış, istikrar ve kalkınmasını ilerletmek için Suudi Arabistan ile birlikte çaba harcayacaklarını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang, Suudi Arabistan’ın Çin’e Xinjiang, Hong Kong ve Taiwan ile ilgili konularda verdiği kararlı desteği de takdirle değerlendirdiklerini dile getirdi.

Wang, iki ülkenin, merkezinde Birleşmiş Milletler’in bulunduğu uluslararası sistemi ve uluslararası hukuka dayalı uluslararası düzeni korumak için koordinasyonu güçlendirmesi, diğer ülkelerin iç işlerine her tür müdahaleye ve tek taraflı zorbalık eylemlerine karşı çıkması ve gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını savunması gerektiğinin altını çizdi.

Wang Yi, iki ülkenin terör ve aşırıcılıkla mücadele alanlarındaki iş birliğini güçlendirmesi gerektiğine de işaret etti.

Çin ile Körfez ülkeleri arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakerelerini hızlandırmayı arzuladıklarını dile getiren Wang, Çin-Arap Zirvesi’ne hazırlık yapmak için Suudi Arabistan ile birlikte çalışma konusunda istekli olduklarını belirtti.

Prens Muhammed bin Salman ise görüşmede, Çin’in yükselişinin küresel barış, istikrar ve refaha faydalı olduğunu ifade etti.

Prens Muhammed bin Salman, Çin ile Suudi Arabistan arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığa büyük önem verdiklerini, ham petrol, petrokimya ve nükleer enerji gibi alanlardaki mevcut ikili iş birliğini derinleştirmeyi, bu iş birliğini 5G, telekomünikasyon ve dijital teknolojiler gibi yeni sahalara genişletmeyi arzuladıklarını dile getirdi.

Ülkesinin Çin’in Xinjiang ve Hong Kong konularındaki meşru tutumunu kararlılıkla desteklediğinin altını çizen Prens Muhammed bin Salman, Çin’in iç işlerine müdahale edilmesine, Çin ve İslam dünyası arasında ihtilaf yaratma teşebbüslerine karşı çıktıklarını vurguladı.

Wang Yi, aynı gün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan bin Abdullah el Suud ve Körfez İş Birliği Konseyi Genel Sekreteri Nayef bin Falah el-Hacraf ile de görüşmelerde bulundu.