Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Tacik mevkidaşı Sirojiddin Muhriddin, aşı iş birliğini görüştü.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in Xi’an kentinde düzenlenen Çin-Orta Asya Dışişleri Bakanları İkinci Görüşmesi’ne katılan Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin’le bir araya geldi.

Wang görüşmede, iki tarafın bir yandan Covid-19 salgınına karşı olağan tedbirler hayata geçirirken, bir yandan da Kuşak ve Yol inşasının nitelikli gelişimini hızlandırarak, ekonomik ve ticari iş birliğinin seviyesini yükseltmesi gerektiğini söyledi. Wang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, Tacikistan’la beraber büyük projelerin ikili iş birliğindeki destekleyici rolünü daha da geliştirmeye, ekonomik ve ticari iş birliğine dair orta ve uzun vadeli planlar hakkında anlaşma imzalamaya, taşımacılık kanallarının pürüzsüz olmasını güvence altına almaya, Tacikistan’a tarımda modernizasyonu ilerletmesine yardım etmeye, iki ülke arasındaki yerel yönetim iş birliğinin komşu bölgelerden ülkelerin iç kesimlerine uzatılmasını hızlandırmaya hazır. Çin ayrıca, Tacikistan’ın mesleki beceri eğitimini güçlendirmesine yardımcı olarak, ülkedeki ekonomik ve sosyal gelişime personel desteği vermeye hazır.”

Wang Yi ayrıca, Tacistan’ın Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) Dönem Başkanlığı’nı yürüterek, bu yılki SİÖ Zirvesi’ni başarıyla düzenlemesine tam güçle destek vereceklerini sözlerine ekledi.

Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin ise, Çin’le beraber iki ülke liderleri arasında varılan önemli fikir birliğini yerine getirerek, Kuşak ve Yol iş birliğini genişletmenin yanı sıra, enerji, tarım ve bağlanırlık gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmeyi arzuladıklarını ifade etti.

Tacikistan’ın Tek Çin ilkesini kararlılıkla desteklemeye devam edeceğine işaret eden Muhriddin, Çin’le Birleşmiş Milletler ve SİÖ gibi platformlardaki iş birliğini güçlendirerek, SİÖ Zirvesi’nin başarılı şekilde gerçekleştirilmesini birlikte güvence altına almaya hazır olduklarını kaydetti.