Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 50’nci kuruluş yıl dönümü münasebetiyle bugün birbirlerine tebrik mesajı gönderdi.

Bakan Wang mesajında, son yıllarda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin sürekli geliştiğine ve iş birliğinden verimli neticelerin elde edildiğine işaret etti. Özellikle yeni koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele sürecinde iki halkın dostluklarının daha da derinleştiğinin altını çizen Wang Yi, Çavuşoğlu ile beraber iki ülkenin liderlerinin saptadığı ilke ve istikamet doğrultusunda stratejik iş birliği ilişkilerinin uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı biçimde gelişmesi için çaba göstermeye hazır olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu ise, Türkiye’nin Çin ile ilişkilerini geliştirmeyi samimiyetle arzu ettiğini ve bunun hem iki ülkenin ortak menfaatlerine hem de bölgesel ve küresel refah ile barışa faydalı olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, ülkesinin, Çin ile her alanda somut iş birliğini pekiştirerek ikili stratejik iş birliğinden daha fazla netice elde edeceğini sözlerine ekledi.