Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Vietnam Cumhurbaşkanı Nguyen Phu Trọng ile telefonda görüştü.

Xi Jinping görüşmede Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreterliği’ne yeniden seçilmesi nedeniyle Nguyen Phu Trong’u kutladı.

Xi, Çin ve Vietnam’ın kader ortaklığının stratejik önem arz ettiğine dikkat çekerek, ikili ilişkilerin sürekli sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin iki parti, iki devlet ve iki ülkenin halklarının temel çıkarlarına uyduğunu belirtti. Bu dostluğun sosyalist davaların geliştirilmesine yarar sağlayacağı gibi, bölgesel ve küresel barış ve istikrar için de mühim olduğuna işaret eden Xi, yeni koronavirüs (Covid-19) salgını gibi meydan okumalara rağmen, iki ülkenin çeşitli alanlarındaki iş birliğinin arttığını, bunun sosyalist rejimin avantajını gösterdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’in Vietnam ile stratejik koordinasyonu güçlendirmeye, karşılıklı siyasi güveni pekiştirmeye, böylece ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır olduğunu ifade etti.

Xi, Çin’in Vietnam ile stratejik kenetlenmeyi sıkılaştıracağını ve sağlık, dijital ekonomi ve kültür alanlarında iş birliğini yoğunlaştıracağını söyledi.

Xi Jinping, iki ülkenin bölgesel ve küresel işlerde koordinasyonu güçlendirmesi, BM merkezli küresel düzeni koruması, tek taraflılık ve ticari korumacılığa karşı çıkması, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığı Sözleşmesi’ni (RCEP) mümkün olduğunca kısa süre içinde hayata geçirmesi, denizcilik alanındaki anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözmesi ve dış müdahaleye direnmesi gerektiğini vurguladı.

Vietnam Cumhurbaşkanı Nguyen Phu Trọng, Çin ile karşılıklı siyasi güveni pekiştirmeye, partiler arası değişimi güçlendirmeye, somut iş birliğini yoğunlaştırmaya, Vietnam-Çin kapsamlı stratejik iş birliği ortaklığını sağlıklı geliştirmeye, böylece bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.