Çin’in Avrupa Birliği (AB) Misyonu, AB, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avustralya ile Japonya’nın öncülüğünde yapılan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 virüsünün çıkış noktasına ilişkin soruşturmaların ikinci aşamasını başlatma önerisini destekleyen ortak açıklamaya tepki gösterdi.

Misyonun açıklamasında, virüsün insanlığın ortak düşmanı olduğu vurgulanarak, “Uluslararası toplum salgını ancak dayanışma ve işbirliği yoluyla yenebilir. Açık, şeffaf ve bilimsel araştırmalar yürütme bahanesiyle uygulanan siyasi manipülasyona kesinlikle karşı çıkıyoruz. Pandemiyi damgalama ve virüsün çıkış noktasına ilişkin araştırmaları siyasileştirme girişimleri, virüsün çıkış noktasına ilişkin araştırmalardaki uluslararası işbirliğine zarar veriyor. Ayrıca, ülkelerin salgınla mücadelesine de son derece büyük engeller getiriyor. Buna asla izin vermeyeceğiz.” ifadeleri yer aldı.

Çin’in virüsün çıkış noktasına ilişkin araştırmalar konusunda daima bilimsel, profesyonel, ciddi ve sorumlu bir tavır gösterdiği vurgulanan açıklama şöyle devam etti:

“Çin, geçen seneden beri DSÖ uzmanlarını iki defa davet etti. Bu yılın başında 17 Çinli ve 17 yabancı uzmandan oluşan ekip, Wuhan’da 28 gün boyunca yürüttükleri çalışmalarda virüsün çıkış noktasına ilişkin küresel araştırmaların Çin bölümünü tamamladı ve bir rapor oluşturdu. Uluslararası toplumda geniş şekilde kabul edilen ve saygı gören bu rapor, virüsün çıkış noktasına ilişkin küresel araştırmalara iyi bir temel hazırladı. Son günlerde yaklaşık 60 ülke, konuyla ilgili olarak DSÖ Genel Sekreteri’ne mektup göndererek veya açıklama yaparak, virüsün çıkış noktasına ilişkin araştırma çalışmalarının siyasileştirilmemesi gerektiğini ve Çin ile DSÖ tarafından yürütülen ortak araştırmalar soncunda oluşturulan raporun savunulması gerektiğini vurguladılar. Bu makul seslere saygı gösterilmeli ve değer verilmelidir.”

Açıklamada, ilgili taraflara virüsün çıkış noktasına ilişkin araştırmalar hakkında siyasi manipülasyon yapmayı, sorumluluklarını başkalarına atmayı ve virüsün çıkış noktasına ilişkin uluslararası işbirliğini bozmayı durdurup, uluslararası toplumla birlikte sorumlu ve bilimsel bir tavırla salgının üstesinden gelmenin yanı sıra, insanlığın sağlığını korumak için katkıda bulunma çağrısı yapıldı.