Son günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bazı kişiler, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Çin’e yönelik 2’inci aşama virüsün kaynağını soruşturmasını sağlamaya çalışıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugünkü basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtladı.

Wang, Covid-19 virüsünün kaynağını aramanın bilimsel bir mesele olduğuna dikkat çekerek, bu konuda bilimlere ve gerçeklere saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Mart ayında Çin ve DSÖ’nün ortaklaşa yayınladığı virüs kaynağıyla ilgili araştırma raporunda, kaynağı arama çalışmasının küresel bakış açısıyla yürütülmesi, belli bir bölgeyle sınırlanamaması ve birçok ülkede gerçekleştirilmesi gerektiği açıkça belirlendi.

Salgının yayılma durumu salgının birçok kaynağı olduğuna ve birçok noktada ortaya çıktığına işaret ediyor.

ABD’nin New Jersey eyaletine bağlı Belleville Belediye Başkanı Michael Melham, Kasım 2019’da Covid-19’a yakalandığını ve test sonucunun vücudunda antikor bulunduğunu gösterdiğini duyurdu. Bu, raporlanan ilk vakadan 2 ay erken, Çin’deki ilk vakadan da erken.

Ayrıca Çin’in Wuhan kentindeki salgından önce birçok ülkede yayıldığına dair araştırma sonuçları da yayınlandı. Ancak bazı kişiler DSÖ uzmanlarının itibarlı raporunu hiçe sayarak sözde “2’inci aşama kaynağı araştırmayı” kışkırtıyor.

Sözcü Wang Wenbin, bunun virüsü yaftalayan bir girişim ve siyasi manipülasyon olarak, uluslararası işbirliğini engelleyeceğini ve uluslararası toplumun bunu boykot ederek aynı zamanda birçok ülkede araştırma yapılması ve böylece salgının tekrar dalgalanmasını önlemesi gerektiğini kaydetti.