Çin Dışişleri Bakanlığı, uluslararası kamuoyunun Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeni tip koronavirüsün (Covid-19) kökenini araştırmayı siyasileştiren girişiminin başarısız olduğu kanısında bulunduğunu açıkladı.

ABD istihbaratının Covid-19 raporu Venezuela, Küba, Rusya ve Pakistan’ın yetkilileri ile bilim insanları tarafından eleştirildi. Geçtiğimiz günlerde birçok ülke virüsün kaynağını araştırmayı siyasileştirmeye karşı çıktıklarını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bazı ülkelerin Washington’un virüsün kaynağını araştırmak için istihbarat birimlerini kullanmaya dair girişimini sorgulayarak eleştirdiğini belirtti.

Sözcü Wang, Zimbabve Dışişleri Bakanı’nın açıklamasında virüsün laboratuvardan sızdığı iddiasıyla salgının dünyaya yayıldığı tezinin hiçbir bilimsel delile dayanmadığını ve ABD’nin kendi sorumluluklarından kaçarak salgınla mücadeledeki başarısızlığını Çin’e yüklememesi gerektiğini dile getirdiğini anımsattı.

Diğer yandan, Beyaz Rusya, Suriye ve Cibuti’nin dışişleri bakanlıkları da salgının kökenini araştırmayı siyasileştirmeye ve araçsallaştırmaya karşı çıktıklarını duyurdular.

Adı geçen ülkeler ayrıca, Çin’i virüsün yayılmasından sorumlu tutmayı reddettiklerini belirtti.

Myanmar ve Kamboçya’nın sağlık bakanları tarafından yayımlanan açıklamada ise, virüsün kökenini araştırmanın bir bilimsel husus olduğu ifade edildi. Açıklamada, bunu kullanarak diğer ülkelere temelsiz itham yöneltmeye ve baskı uygulamaya karşı çıkıldığı kaydedildi.

Rusya ve Laos dışişleri bakanlıklarının sözcüleri ise, Washington tarafından hazırlanan Covid-19 raporunun bilimi lekelediğine işaret ederek, Washington’un bilim dışı ve alanında profesyonel olmayan kuruluşlar aracılığıyla virüsün kökenini araştırmaya dair girişimlerinin ise, dünyayı etkileyen virüsün kökenini bulunma çalışmalarını yanlış yöne saptırdığını söyledi.

Çinli Sözcü, yüzden fazla ülke ve bölgeden üç yüzü aşkın siyasi parti, sosyal örgüt ve düşünce kuruluşunun Dünya Sağlık Örgütü Sekreterliği’ne virüsün kökeniyle ilgili araştırmanın siyasileştirilmesine karşı ortak açıklama sunduğunu hatırlattı.