Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in Washington’a Covid-19’un kaynağını araştırmak için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarını ülkeye davet etme çağrısını yinelediğini söyledi.

Wang günlük basın toplantısında, bir Amerikalı uzmanın Çin’de Kasım 2019’da hastalanan dokuz kişinin tıbbi kayıtlarının açıklanması talebine ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Wang, “Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin gibi bilimsel ve iş birliğine dayalı bir tutum sergilemesini ve virüsün kaynağının araştırılması için DSÖ uzmanlarını ülkeye davet etmesini umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Wang, 2019’un ikinci yarısında Covid-19’un dünyanın çeşitli yerlerinde bulunduğuna dair raporların ortaya çıktığını ve başta Fort Detrick Laboratuvarı olmak üzere ABD’nin dünyadaki 200’den fazla biyoloji laboratuvarının gerçek amacı hakkında şüphelerin hâlâ uluslararası toplumun ilgisini çektiğini belirtti.

Sözcü, “ABD bunu bir an önce açıklamalı, insanlığın pandemiyle mücadelesinde zafer kazanmasına katkı yapmalı.” vurgusunu yaptı.