Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin’in daha fazla objektif ve adil tutum benimseyen kişinin Xinjiang’a dair gerçekleri anlatacağına, bölgeyle ilgili daha çok “adil ses” ortaya koyacağına inandığı belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli “Project Syndicate” adlı internet sitesinde yayımlanan bir yazıda, ABD’nin hiçbir delil olmaksızın Çin’i Xinjiang’da soykırım uygulamakla suçladığı kaydedilerek, Washington yönetimine bu asılsız suçlamadan vazgeçme çağrısında bulunuldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında, söz konusu yazıda benimsenen tutumun objektif, yazının içeriğinin de zengin olduğunu belirtti. Zhao, ilgili medya kuruluşunun ve yazarın Xinjiang meselesine dair adil bir ses ortaya koymasını takdirle karşıladıklarını belirtti.

Zhao, “Çin, Xinjiang’daki gerçek durumu defalarca anlattı. Xinjiang’da sözde soykırım iddiası, tamamen Çin karşıtı aşırıcı güçlerin kötü niyetli olarak uydurduğu bir yalan. Bu, Çin’i karalamayı amaçlıyor. Bu güçlerin gerçek amacı, insan hakları bahanesiyle Xinjiang’ın istikrarını bozmak ve Çin’in kalkınmasını engellemek. Bu komplo asla başarıya ulaşamayacak.” diye konuştu.

ABD merkezli bağımsız haber sitesi The Grayzone’nin Xinjiang’da soykırım olduğu yalanına dair gerçekleri açıklayan bir yazıya yer verdiğini ve Fransız yazar Maxime Vivas’ın “Uygurlara dair sahte haberlerin sonlandırılması dileğiyle” başlıklı bir kitap yayımladığını hatırlatan sözcü, uluslararası toplumda daha fazla kişinin Xinjiang meselesi hakkında objektif ve adil bir ses ortaya koyduğunu vurguladı.