Çin Dışişleri Bakanlığı, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin halen terör ve radikal dincilik tehditleriyle karşı karşıya bulunduğunu açıkladı.

Çin Medya Grubu’na bağlı CGTN tarafından hazırlanan “Xinjiang’da terörle mücadele” konulu belgesel serisinin dördüncü bölümü kısa süre önce yayınlandı. Belgeselde ayrıntılı ve objektif incelemeler neticesinde, terör örgütü “Doğu Türkistan İslami Hareketi”nin çeşitli ağlar oluşturarak bazı etnik azınlıklara radikal dinci düşünceler aşıladığı gösterildi, örgütün Xinjiang’daki kaos ve bölücülük amaçlı komploları gözler önüne serildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün düzenlediği olağan basın toplantısında belgeseli değerlendirdi.

Zhao Lijian, belgeselin son bölümünün yoğun ilgiyle karşılandığına dikkat çekerek, dört bölümde de görülebileceği gibi Xinjiang’a ilişkin meselelerin özünün terörizm karşıtlığı ve aşırı dinciliğin kökünün kazınması olduğunu kaydetti.

Çinli Sözcü, CGTN’nin hazırladığı dördüncü belgeselin çok sayıda kanıtla sözde “Xinjiang’da terörle mücadele gereksizliği” ve “etnik soykırım” iddialarını püskürttüğünü, gerçeklerin “Doğu Türkistan İslami Hareketi”nin bir terör örgütü olduğunu ispatladığını belirtti.

Zhao Lijian, 4 yıldır terör olaylarının meydana gelmemesine rağmen Xinjiang’ın halen terörizm ve radikal dincilik tehditleriyle karşı karşıya bulunduğunu, dolayısıyla bölgede hukuk ışığında terör ve aşırı dincilikle mücadele çalışmalarının zaruri olduğunu ifade etti.