Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, son aylarda uluslararası toplumda Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne ilişkin meseleler hakkındaki objektif ve rasyonel seslerin giderek yükseldiğini, bunun dünya halklarının adaletten yana durduğunu kanıtladığını açıkladı.

İsveç Barış ve Gelecek Araştırmaları Vakfı (TFF), “Xinjiang’da soykırım iddialarının ardındaki kötü niyet” başlıklı bir rapor yayımlayarak, Amerika Birleşik Devletler (ABD) dâhil Batılı ülkelerin Xinjiang’da “soykırım” olduğu yönündeki iddialarının ardındaki nedenleri açıkladı.

Öte yandan, ABD’deki bağımsız internet sitesi Counterpunch’te kısa süre önce yer alan “Nihai suç olarak bilinen etnik soykırım iddiasını yeniden düşünmek” başlıklı makalede de ABD’nin soykırım iddiasını güçlü delillere değil, ideolojik önyargılara dayanarak uydurduğu belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, 10 Mayıs’ta düzenlenen basın toplantısında, söz konusu gelişmeleri değerlendirdi.

Çinli sözcü, son aylarda uluslararası toplumda Xinjiang’a ilişkin meseleler hakkındaki objektif seslerin giderek yükseldiğine işaret ederek, bunun dünya halkının adaletten yana olduğunu kanıtladığını açıkladı. Hua, uluslararası hukuktaki soykırım tanımlamasının kesin ve net olduğuna işaret ederek, Xinjiang’da soykırım iddialarının asılsız ve mesnetsiz olduğunu vurguladı.

Hua Chunying, ABD tarafının Xinjiang’daki Uygurlara dönük ilgisinin insan hakları kisvesi altında jeopolitik çıkarlar elde etmeyi amaçladığını söyledi.

Hua, adı geçen rapor ve makalede yer verilen görüşlerin ABD, Avustralya, İsveç, Norveç ve Singapur gibi birçok ülkedeki uzman ve muhabirlerin görüşleriyle aynı olduğunu kaydetti.

Hua Chunying, Xinjiang’ın kapısının bölgeye dair gerçekleri öğrenmek isteyen herkese daima açık olduğuna işaret ederek, Çin karşıtı yalan ve iddiaların olgular karşısında çürüyeceğine inandıklarını açıkladı.