Çin Dışişleri Bakanlığından, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli bağımsız haber sitesi The Grey Zone’nun Xinjiang’da soykırım yapıldığı iddiasını çürüten makalesine ilişkin olarak gerçeklerin yalanlardan daha güçlü olduğu açıklaması geldi.

ABD’li medya organının 18 Şubat’ta yayımlanan makalesinde ABD hükümetinin ileri sürdüğü Çin’in Xinjiang’da soykırım yaptığı iddiasının verileri çarpıtan ve yanlış bilgiler içeren bir rapora dayandığına dikkat çekilerek, bunun Çin’ e karşı kötü niyetli bir girişim olduğu kaydedildi. Makalede, adı geçen raporu hazırlayan Adrian Zenz’in Amerikan istihbarat organlarınca manipüle edilen bir fonda görev yaptığı ve aşırı sağcı olduğu belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında konuya değinerek, “ABD’li medya kuruluşunun ilgili makalesi, gerçeklerin yalan haberlerden çok daha güçlü olduğunu ve herkesin kalbinde adalet duygusunu taşıdığını kanıtladı.” diye konuştu.

Çinli sözcü, “Adrian Zenz gibi bazı Çin karşıtı şahıslar ve güçler uluslararası arenada Xinjiang hakkında sayısız yalan uydurup, dünya kamuoyunun dikkatini çekmeye ve Çin’i karalamaya çalışıyor. Ancak onlar hilelerini ne kadar yenilerlerse yenilesinler, yalanları gerçekler karşısında zayıf kalacaktır. Ve Adrian Zenz gibi kötü niyetli insanlar eninde sonunda adalet karşısında yargılanacaktır.” ifadelerini kullandı.