China Daily

Yeni koronavirüsün ortaya çıkmasından bu yana, renminbi güçlü olmaya devam etti. Renminbi’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dolarına karşı döviz kuru geçen iki yıldır, 2021’de yüzde 2,55 birikimli değerlenme ile birlikte değerlenmeye devam ediyor ve ABD dolarına karşı döviz kuru bu yıl şimdiye kadar yüzde 0,5 arttı. Bu, özellikle yükselen piyasalarınkiler olmak üzere birçok para birimi geçen bir yılda hızla düşerken başarıldı.

Şu anda Çin’in sınır ötesi bilanço fazlası oldukça yüksek ve piyasa beklentileri iyi, bu da güçlü ihracat, sermayenin içe doğru akışı ve artan faiz oranladı gibi faktörlerin yanı sıra döviz kurunu destekliyor. Dikkate değer bir şekilde, renminbi’nin uluslararası ödemelerdeki payı geçen yıl kasım ayında yüzde 2,14’ten aralık ayında yüzde 2,7’ye çıktı, bu Eylül 2015’ten bu yana en yüksek oran ve Çin para birimi uluslararası ödemelerde kullanılan paralar arasında dördüncü sırada. Ancak, Çin ve ABD para politikalarının devrevi farklılıkları birçok olumsuz faktör üreteceği için, piyasa renminbi döviz kurunda bu yıl daha fazla iki yönlü oynaklık bekliyor.

ÇİN’İN EKONOMİK BÜYÜME ORANI İSTİKRARLI

İlk olarak, renminbi’nin gücünün temelini oluşturan ticaret fazlası salgın sırasında emtia tüketiminin aşırı miktarda azalması nedeniyle daralacak. ABD gibi ülkeler parasal kolaylıkları kaldırdıkları için, ekonomik büyümeleri yavaşlayacak ve talipleri düşecek. Buna diğer ülkelerin giderek toparlanması ve arzı artırması eşlik edecek. İkincisi, Çin ve ABD faiz oranları arasındaki fark önemli ölçüde azalacak, bu ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz oranlarını üç kez artırması beklendiği için kaçınılmaz bir eğilim. Üçüncüsü, ABD doları endeksi Merkez Bankası’nın sıkılaştırma politikasının sonucu olarak muhtemelen güçlenecek ve dolar endeksinin renminbi’nin döviz kuru üzerindeki etkisi azalan ticaret fazlası ve daralan faiz oranları farkı bağlamında artacak.

Covid-19 ‘un etkisi ortamında Çin ekonomisi bütün ülkeler arasında en sağlam temellere sahip ve ekonomik büyüme oranı istikrarlı. Özellikle, imalat sektörü dünyanın geri kalanının tamamından daha iyi performans gösteriyor. Geçen yıl yararlanılan yabancı sermaye 181,48 milyar dolarla rekor bir düzeye çıktı ve büyük miktarda yabancı sermaye Çin’in bono ve hisse senetleri gibi finansal varlıklarına ayrıldı. Yine de, enflasyonun yüksek olduğu ve Merkez Bankası’nın tahvil alımını azaltmasının sermaye piyasalarını kötü etkileyebileceği ABD’de belirsizlik riski büyük. Bu haliyle, Çin şu anda küresel sermaye için neredeyse tek güvenli bölge olduğu için, sermaye sadece ABD ve Çin para politikaları farklılaştığı için Çin’den ayrılmayacaktır. Yine de Çin, ülke içine ve dışına düzensiz akışlara neden olabilecek politika belirsizlikleri riskinden kaçınırken, sermaye akışı denetimini güçlendirmek zorundadır.