Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’ndeki Daimi Temsilcisi Jiang Duan, mesnetsiz iddiaların insan hakları alanındaki çok taraflı çalışmalara büyük zarar verdiğini belirtti.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin 47. Oturumu kapsamında dün ilgili ülkelerin temsilcileri, İfade Özgürlüğü Özel Raportörü ile diyalog toplantısı gerçekleştirdi.

Çinli Büyükelçi Jiang Duan, Kuzey Kore, Beyaz Rusya, Suriye, İran, Laos ve Tacikistan dâhil bazı ülkeler adına yaptığı açıklamada, mesnetsiz iddiaların insan hakları alanındaki çok taraflı çalışmalara büyük zarar verdiğini kaydetti.

Jiang Duan, “Bazı ülkeler kendi siyasi amaçlarına hizmet eden mesnetsiz iddialar ileri sürüp insan hakları bahanesiyle başka ülkelerin imajını karalamaya çalışmış, iç işlerine karışmış ve o ülkelere tek taraflı yaptırımlar getirmiştir. Söz konusu girişimler, BM Tüzüğü ve İnsan Hakları Konseyi’nin adil ve yapıcı diyalog ilkesine aykırıdır.” diye konuştu.

Jiang, bazı uzmanların, Batılı medya organları ve siyasi kurumların gerçekliği kanıtlanmamış iddialarına dayanarak egemen ülkelere mesnetsiz suçlamalarda bulunduğuna da dikkat çekti.