2021 Dünya Yapay Zekâ, Konferansı, geçen hafta Çin’in Shanghai kentinde düzenlendi. Çin Sanayi ve Bilişim Bakanı Xiao Yaqing konferansta yaptığı konuşmada, Çin’de onaylanan yapay zekâ, patenti sayısının dünya genelinde birinci sırada bulunduğunu söyledi.

Çin’in yapay zeka endüstrisinde çarpıcı ilerlemeler kaydedildiğine işaret eden Xiao, Çin’deki görüntü ve ses tanıma gibi teknolojilerin yaratıcılık ve kullanım kolaylığı bakımından dünyanın ilerisinde olduğunu belirtti.

YAPAY ZEKÂ ENDÜSTRİSİNİN ÇAPI HIZLA GENİŞLİYOR

Araştırma kuruluşu IDC tarafından açıklanan verilere göre, küresel yapay zekâ, piyasasının değeri, geçen sene bir önceki yıla göre yüzde 12,3 artarak, 156 milyar 500 milyon ABD dolarına ulaştı. Ayrıca, 2024 yılı itibarıyla, küresel çapta yapay zeka ile ilgili harcamaların iki kat artarak, 110 milyar ABD dolarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Çin Enformasyon ve İletişim Teknolojisi Akademisi’nden yayınlanan verilere göre, Çin’in yapay zekâ, endüstrisinin piyasa değeri, geçen sene bir önceki yıla kıyasla yüzde 15 artarak, 310 milyar yuan’ı (yaklaşık 48 milyar ABD doları) buldu. Bu sayı, küresel piyasanın yaklaşık üçte birine tekabül ediyor.

Öte yandan, Çin’de yapay zekâ, endüstrisinin hızla gelişmesi, ülkenin diğer sektörlerinde büyüme tarzının dönüşmesine de hız veriyor. Yapay zekâ, teknolojisinin kullanım alanı her geçen gün daha da genişliyor.

Çin’in teknoloji devlerinden Baidu şirketinin CEO’su Li Yanhong, “Yapay zekâ, teknolojisi, insanlığın hareket alanını sürekli genişletmektedir. Yapay zekâ,, önümüzdeki 40 senede insanlığın kalkınma sürecini etkileyecek.” dedi.

Shanghai’de düzenlenen 2021 Dünya Yapay Zekâ, Konferansı’nda, yapay zekâ, teknolojisiyle çalışan paylaşımlı ve otonom araç servisi, uzay keşfi ve düşük irtifa droneları lojistik şebekesi gibi ileri teknolojiler tanıtıldı.

Çinli danışma şirketi İresearch tarafından açıklanan verilere göre, yapay zekâ, endüstrisinin gelişimi sayesinde geçen yıl diğer sektörlerde 600 milyar yuan’lık (yaklaşık 92 milyar ABD doları) artış yaşandı. Veriler ayrıca, yapay zekâ, ile ilgili endüstrilerin değerinin 2025 yılı itibarıyla 1 trilyon 600 milyar yuan’a (yaklaşık 246 milyar ABD doları) ulaşmasının beklendiğini gösteriyor.

YAPAY ZEKÂ SEKTÖRÜNDE KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ ÖNEMLİ

Tsinghua Üniversitesi Yapay Zekâ, Enstitüsü ile Tsinghua-Çin Mühendislik Akademisi Bilgi ve Zekâ, Teknolojileri Araştırma Merkezi tarafından ortaklaşa yayınlanan 2011-2020 Yapay Zekâ, Teknolojisinin Gelişimi Raporu’na göre, yapay zekâ, teknolojisi son 10 yılda küresel çapta hızlı bir şekilde gelişti. Çin de dâhil olmak üzere pek çok ülke, yapay zekâ, hakkında stratejik bakımdan düzenlemeler yaparak, bu alanda kalifiye personel yetiştirilmesi meselesine yoğunlaştı.

Çin’de 200’den fazla üniversitede lisans seviyesinde yapay zekâ, eğitimi veriliyor.